marți, iunie 23, 2026
30.9 C
București

Ambasadorul Rusiei la București, convocat la MAE, în legătură cu moartea lui Alexei Navalnîi

Ambasadorul Federației Ruse la București, Valery Kuzmin, a fost convocat la MAE în legătură cu decesul politicianului rus de opoziție Alexei Navalnîi.

Din dispoziția ministrului Luminița Odobescu, miercuri, ambasadorul Federației Ruse la București, Valery Kuzmin, a fost convocat la sediul MAE în legătură cu decesul subit în închisoare al politicianului rus de opoziție Alexei Navalnîi.

“Reprezentantul MAE a subliniat că răspunderea pentru moartea lui Alexei Navalnîi revine exclusiv autorităților ruse.

A evidențiat nevoia unei investigații transparente, independente, cuprinzătoare cu privire la circumstanțele în care s-a produs decesul.

A menționat obligația morală a autorităților ruse de a transmite neîntârziat trupul neînsuflețit al lui Alexei Navalnîi familiei acestuia”, se arată într-un comunicat al ministerului.

Conform acestuia, convocarea ambasadorului rus “reflectă poziția consecventă a României de condamnare a încălcărilor masive și sistematice ale drepturilor omului și libertăților fundamentale în Federația Rusă, respectiv solicitările de respectare de către Federația Rusă a angajamentelor asumate la nivel internațional în acest domeniu”.

Disidentul a murit din motive necunoscute săptămâna trecută. Cadavrul nu a fost eliberat până acum în ciuda demersurilor făcute de familie.

Ultimele știri

George Simion, despre președintele Nicușor Dan: „La cum s-a comportat până acum, trebuie suspendat”

George Simion, liderul AUR, a afirmat că Nicușor Dan...

Cine va fi desemnat următorul premier? Al treilea! Cum arată acum scenariile de pe masa președintelui

„Am considerat că este necesar să răspund la această...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine