joi, mai 29, 2025
21 C
București

Hamas acceptă încetarea focului în Gaza. Motivul pentru care israelienii nu sunt de acord

Un oficial palestinian a transmis luni că Hamas a fost de acord cu încetarea focului în Gaza, a declarat trimisul special al SUA, Steve Witkoff, însă propunerea a fost respinsă de către Israel, care o consideră “complet inacceptabilă”.

Propunerea discutată prevede “eliberarea a 10 ostatici israelieni în viață deținuți de Hamas în două grupuri, în schimbul unei încetări a focului de 70 de zile și a unei retrageri parțiale din Fâșia Gaza”, transmite B1TV.

Acordul ar implica și eliberarea de către Israel a unui număr de prizonieri palestinieni, printre care sute care execută pedepse cu închisoarea de lungă durată. Un oficial israelian a respins propunerea, spunând că “niciun guvern responsabil nu ar face acest lucru”.

Witkoff a explicat că Hamas a respins oferta pentru un acord privind ostaticii și o încetarea a focului în Gaza pentru că ceea ce a văzut a fost “complet inacceptabil” și că propunerea discutată nu este aceeași cu a sa.

Poziții divergente asupra soluției

Hamas a anunțat că va elibera toți ostaticii și că va accepta o încetare permanentă a focului dacă Israelul se retrage complet din Gaza.

În schimb, premierul Benjamin Netanyahu a declarat că Israelul ar fi dispus să accepte o încetare temporară a focului doar în schimbul ostaticilor și spune că războiul se poate încheia doar după eradicarea Hamas.

Netanyahu a transmis pe rețelele de socializare că speră că va putea oferi evoluții în privința luptei Israelului împotriva Hamas și a elibării ostaticilor, “astăzi și, dacă nu astăzi, atunci o vom face mâine”.

Negocierile pentru încetarea focului continuă prin intermediul mediatorilor internaționale, în contextul în care pozițiile părților rămân fundamental diferite privind condițiile și durata unei eventuale încetări a ostilităților.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Rețelele sociale amenință viitorul copiilor. Daniel David cere reglementări urgente

Rețelele de socializare reprezintă o amenințare majoră pentru educația...

Încrederea românilor în UE atinge cel mai înalt nivel din 2007. Evoluția surprinzătoare a tinerilor

Încrederea cetățenilor români în Uniunea Europeană și instituțiile sale...

Concluziile consultărilor de la Cotroceni. Planul elaborat de partide începe de joi, la ora 15:00

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat miercuri consultări informale...

Anchetele Lumea Politică

spot_img

Related Articles

Etichete Uzuale

spot_img