joi, martie 5, 2026
15.6 C
București

OMV Petrom folosește majoritar petrol din România: „Aproximativ 65% din petrolul procesat la Petrobrazi vine din România”. Creșteri de prețuri în contextul Războiului din Iran

Prețul benzinei a depășit pragul de 8 lei pe litru în România, în urma tensiunilor din Orientul Mijlociu. CEO-ul OMV Petrom, Christina Verchere, a discutat despre efectele acestei situații asupra aprovizionării și prețurilor, în cadrul conferinței PwC CEO Survey 2026.

Orientul Mijlociu asigură între 20-35% din livrările mondiale de țiței, produse petroliere și gaze naturale. Christina Verchere a subliniat că, deși există perturbări logistice, se vor găsi soluții alternative pentru rutele de tranzit, deși acestea ar putea dura mai mult timp pentru a fi implementate.

În cadrul conferinței PwC CEO Survey 2026, Verchere a explicat că aceste perturbări pot cauza „un şoc major la nivel de preţ”, similar cu situația gazului rusesc. „Nu este vreo îndoială că putem vedea salturi de preţ – şi chiar foarte rapid”, a declarat ea, potrivit Ziarul Financiar.

Deși prețul benzinei a crescut, Verchere a clarificat: „Nu trebuie să spunem că toată aprovizionarea a dispărut de pe piaţă”. A subliniat că gazul din Qatar reprezintă o problemă majoră și că se așteaptă soluții rapide.

Verchere a menționat că OMV Petrom nu întâmpină probleme de aprovizionare. „Aproximativ 65% din petrolul procesat la Petrobrazi vine din România, restul este importat”, a explicat ea, adăugând că sunt importatori de produse pe bază de petrol și au stocuri ridicate de benzină.

OMV Petrom este un investitor major în România, iar Verchere a subliniat importanța pe termen lung a acestei investiții. Ea a remarcat că volatilitatea actuală poate reprezenta un moment de reset, oferind României oportunități majore de creștere în sectorul energetic.

CEO-ul OMV Petrom a evidențiat potențialul Mării Negre de a deveni un pilon economic important. „Marea Neagră poate deveni un „game changer” pentru economie”, a afirmat Verchere, subliniind importanța unei voci mai puternice la Bruxelles și a noilor programe europene de finanțare în domeniul apărării.

Ultimele știri

Cozi în benzinăriile din mai multe țări europene. Șoferii se tem de noi scumpiri / Care e situația în România

Șoferii din Germania, Grecia și Marea Britanie se grăbesc...

Iranul avertizează în privința unei intervenții terestre: „multe sicrie s-ar întoarce în Statele Unite”

Ambasadorii Iranului și Israelului au susținut conferințe de presă...

PSD acuză „atitudinea inflexibilă și sfidătoare” a lui Bolojan. Bugetul României e tot în aer

După trei ore de discuții intense, bugetul de stat...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine