În context de austeritate, bugetul SRI va crește cu 14% în 2026, ajungând la peste 5 miliarde de lei. În schimb, STS și SPP vor avea bugete reduse comparativ cu 2025, conform proiectului de buget al Ministerului de Finanțe.
Bugetul Serviciului Român de Informații (SRI) va crește cu 14% în 2026, depășind 5 miliarde de lei, echivalentul a 1 miliard de euro. Această creștere vine în contextul măsurilor de austeritate anunțate de guvernul Bolojan.
Din totalul bugetului SRI, 2,5 miliarde de lei sunt alocate pentru salarii, iar 1,23 miliarde de lei pentru pensii. Practic, 71% din bugetul serviciului este destinat salariilor și pensiilor, restul fondurilor fiind direcționate către bunuri, servicii și investiții.
Creșterea bugetară este justificată de “Dinamica riscurilor și amenințărilor actuale”, cu referire la situația de securitate din estul Europei și conflictul din Ucraina.
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) va avea un buget de 1,5 miliarde de lei, în scădere de la 2,2 miliarde de lei în 2025, an electoral. Reducerea de aproape 30% este atribuită economiilor rezultate din utilizarea tabletelor STS.
Bugetul Serviciului de Protecție și Pază (SPP) va scădea cu 9% în 2026, ajungând la 409 milioane de lei, comparativ cu execuția bugetară din 2025.
Serviciul de Informații Externe (SIE) va avea un buget de 812 milioane de lei, doar cu 0,8% mai mare decât în 2025. Bugetul SIE rămâne de 6,5 ori mai mic decât cel al SRI, reflectând prioritățile financiare ale guvernului.
