miercuri, martie 11, 2026
7 C
București

Lovitură pentru americani: Rezistanța din Irak se implică în război și au lovit un centru diplomatic al SUA

Un complex diplomatic american din Bagdad a fost lovit de o dronă, fără a se înregistra victime. Atacul, atribuit Rezistenței Islamice din Irak, are loc pe fondul tensiunilor crescânde din Orientul Mijlociu.

O dronă a lovit marți un complex diplomatic important al Statelor Unite din Bagdad. Potrivit Mediafax, nu au fost raportate victime, deși incidentul marchează o escaladare a tensiunilor din Orientul Mijlociu.

Potrivit unui oficial și unei note ale Departamentului de Stat consultate de Reuters, drona a lovit Centrul de Sprijin Diplomatic din Bagdad. În timpul atacului, cei aflați în complex au fost îndrumați să se adăpostească, iar ulterior toți angajații au fost confirmați ca fiind în siguranță.

Se pare că șase drone au fost lansate spre complex, însă cinci au fost interceptate de sistemele de apărare.

Atacul este atribuit Rezistenței Islamice din Irak, o rețea de grupări armate susținute de Teheran. Această acțiune face parte dintr-o campanie coordonată de presiune asupra forțelor americane din regiune.

Guvernul irakian a condamnat ferm atacul. Ministerul Apărării a transmis că nu va rămâne un simplu spectator și va confrunta cu fermitate toate părțile implicate.

Incidentul se înscrie în seria de agresiuni apărute după atacurile din 28 februarie, când Statele Unite și Israel au vizat obiective iraniene. Ca reacție, Garda Revoluționară Islamică a atacat mai multe poziții strategice americane în regiune.

Ultimele știri

Consiliera lui Orban insistă pe autonomia Ținutului Secuiesc „prin mijloace democratice”

Szili Katalin, consiliera premierului ungar Viktor Orban, a transmis...

Prețurile biletelor de avion cresc din cauza kerosenului, care s-a dublat. Primele companii care au scumpit zborurile

Creșterea prețului kerosenului, cauzată de conflictul din Orientul Mijlociu,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine