sâmbătă, aprilie 11, 2026
11.4 C
București

Analist: Arabia Saudită caută stabilitate, nu conflict cu Iranul, ca să implementeze „Viziunea 2030”

Ștefan Popescu, analist de politică externă, a declarat în emisiunea „Marius Tucă Show” că statele arabe, inclusiv Arabia Saudită, nu urmăresc o escaladare a conflictului cu Iranul. El a subliniat nevoia de a verifica sursele de informație, din cauza dezinformării pe acest subiect.

În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, Ștefan Popescu a pus accentul pe verificarea informațiilor din surse sigure. El a evidențiat că există o mare cantitate de „intoxicare” informațională în spațiul public.

Marius Tucă a afirmat că „toate țările arabe i-au cerut lui Trump să nu oprească războiul până nu deposedează Iranul de puterea militară”. Ștefan Popescu a răspuns cu scepticism: „Cine spune? Eu nu cred așa ceva”.

Popescu a explicat că Arabia Saudită urmărește stabilitatea regională și nu dorește haos în Iran, chiar dacă există ostilitate față de regimul șiit de la Teheran.

El a menționat că Arabia Saudită are nevoie de liniște pentru a implementa Viziunea 2030, un program economic care include tranziția de la petrol la sectoare precum turismul și tehnologia.

În 2023, Arabia Saudită a semnat un acord de normalizare a relațiilor cu Iranul, mediat de China, pentru a evita instabilitatea și a sprijini dezvoltarea economică.

Referindu-se la atacul Houthi din 2019, Popescu a spus că acesta a fost un semnal pentru Arabia Saudită să negocieze cu Iranul și să caute sprijin american, evitând escaladarea conflictului.

Ultimele știri

Blocajul din Strâmtoarea Ormuz: Valentin Stan, despre o rezoluție ONU

Valentin Stan a discutat despre efectele blocajului din Strâmtoarea...

Crin Antonescu, despre posibila mutare a lui Ilie Bolojan la REPER. Scenarii politice inedite

Fostul lider PNL, Crin Antonescu, a discutat despre posibila...

Imagini horror cu iepurașii de Paște din Baia Mare. Primăria a vrut să facă economie. „Mai bine fără”

Primăria Baia Mare a amplasat decorațiuni de Paște care...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine