Ministrul Culturii, Demeter András István, este în centrul unui scandal după apariția unei înregistrări audio controversate. Publicația 2mnews.ro a publicat o discuție din 2012, în care ministrul folosește un limbaj vulgar referindu-se la interesul național. Demeter a reacționat, susținând contextul anecdotic al discuției și integritatea sa profesională.
UPDATE 18:08 Demeter András István (UDMR) și-a dat demisia din funcția de ministru al Culturii, după declarațiile aparent jignitoare la adresa interesului național al României, suprinse într-o înregistrare audio, ajunsă în spațiul public.
Ministrul Culturii, Demeter András István, se confruntă cu un scandal național după publicarea unei înregistrări audio de către site-ul 2mnews.ro. În înregistrare, Demeter folosește un limbaj vulgar, spunând: „Și îmi bag p… în interesul național, pentru că eu sunt ungur”. Discuția ar fi avut loc în noiembrie 2025 și datează din 2012, când era investigat de Parchetul General, potrivit 2MNNEWS.
Contactat de publicație, Demeter nu a negat autenticitatea înregistrării. El a explicat contextul discuției, afirmând că era vorba despre o anchetă privind achiziția postului Radio Chișinău de către Radio România, pe care o conducea la acea vreme.
„Nu neg că ea există (n.red. – înregistrarea)”, a declarat Demeter pentru 2mnews, adăugând că dosarul respectiv a fost clasat după doi ani. El a subliniat că discuția a fost o relatare anecdotică și că nu reflectă poziția sa personală.
După explicațiile inițiale, ministrul a revenit cu o declarație scrisă, sugerând că înregistrarea ar putea fi contrafăcută. Conducerea publicației a afirmat că înregistrarea este autentică și verificată, editările fiind minime.
În scrisoarea sa, Demeter a subliniat realizările sale profesionale și a negat că interesul național ar fi fost tratat cu superficialitate în activitatea sa. El a menționat că discuțiile cu procurorul au fost parte dintr-o investigație penală ulterioară clasată.
Controversa a stârnit reacții diverse, iar ministrul și-a exprimat regretul față de interpretările făcute asupra declarațiilor sale. El a încheiat, afirmând că înregistrarea servește altor interese decât celor naționale.
