Valentin Lazea, economistul-șef al BNR, a atras atenția asupra riscurilor de stabilitate economică generate de creșterea masivă a cheltuielilor cu pensiile. Într-o conferință la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, el a subliniat că un nou șoc bugetar ar fi nesustenabil.
Economistul-șef al BNR, Valentin Lazea, a vorbit recent la Iași despre starea economiei românești, în cadrul unui eveniment organizat la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor. Lazea a explicat că repetarea unui salt semnificativ al cheltuielilor cu pensiile, similar cu reformele recente, ar putea destabiliza economia.
El a încercat să calmeze temerile privind înghețarea pensiilor, asigurând că vor exista resurse pentru indexarea acestora în funcție de inflație. Cu toate acestea, a avertizat că o nouă creștere de 40%, precum cea din trecut, nu este posibilă, deoarece s-a bazat pe fonduri împrumutate.
„Legat de pensii, nu spune nimeni că nu vor fi resurse…”, a declarat Lazea, subliniind că finanțarea cheltuielilor permanente din venituri temporare nu este sustenabilă.
Îngrijorările sale sunt amplificate de efortul financiar uriaș suportat de bugetul de stat în urma aprobării Legii nr. 360/2023. Recalcularea pensiilor, efectuată până la 1 septembrie 2024, a dus la majorarea a peste 3,8 milioane de pensii, cu o creștere medie de peste 600 de lei.
La nivelul județului Iași, recalcularea a adus majorări semnificative, unele depășind 8.000 de lei. Maria Andronache, directoarea Casei Județene de Pensii Iași, a precizat că peste 70% dintre pensionarii recalculați au primit o majorare medie de 650 lei.
Declarațiile lui Lazea sunt susținute de Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal, care avertiza la începutul anului 2024 despre riscurile economice. Dăianu sublinia că, deși reforma pensiilor este necesară, ea pune presiune pe buget și afectează obiectivul de reducere a deficitului.
