vineri, iunie 5, 2026
23.5 C
București

Jurnalistă surprinsă de explozia dronei marine în direct. A fugit în timpul transmisiei

O dronă maritimă a explodat în Portul Constanța, declanșând o reacție rapidă a autorităților și activarea planului roșu. Raed Arafat avertizează că alte drone ar putea fi prezente, iar zona a fost securizată și evacuată.

Jurnalista TVR Info Ana Maria Stancu transmitea în direct când o bubuitură puternică a surprins-o, acoperindu-și urechile. O altă persoană aflată în apropiere a reacționat similar. Explozia a avut loc vineri dimineața în Portul Constanța.

În imaginile cu transmisiunea LIVE se aude o bubuitură extrem de puternică, provocând o reacție spontană a jurnalistei, care își acoperă urechile cu mâinile, la fel și o altă persoană care trecea pe lângă ea.

Ministerul Apărării Naționale a informat că drona s-a autodetonat și că nu aparținea Armatei României, fiind de tipul celor utilizate în conflictul din Ucraina. Incidentul vine la o săptămână după prăbușirea unei drone rusești în Galați, care a rănit două persoane.

Zona afectată a fost izolată, iar persoanele din apropiere au fost evacuate. Nu s-au înregistrat victime. Sistemul de detecție PESCOMAR a identificat încă trei drone maritime îndreptându-se spre port, conform unor surse acestea neputând fi dezamorsate.

Raed Arafat a declarat că a fost emis un mesaj Ro Alert pentru Constanța și Tulcea, din cauza posibilității existenței altor drone.

Drona a fost descoperită în apropierea sediului Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare, iar forțele SRI, Garda de Coastă și MApN au securizat zona și lucrau la evaluarea și punerea în siguranță a obiectului.

Aceste drone sunt similare celor utilizate în conflictul din Ucraina, iar autoritățile continuă să monitorizeze situația în port.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine