Călin Georgescu s-a prezentat luni la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov pentru a semna controlul judiciar, în contextul în care procurorii au modificat programul de înfățișare de la miercuri la luni. Fostul candidat la președinție a fost întâmpinat de zeci de susținători și o prezență masivă a forțelor de ordine.
Declarații vehemente împotriva puterii
La ieșirea din postul de poliție, Georgescu a lansat atacuri dure la adresa sistemului politic românesc, folosind referințe istorice și citate pentru a-și susține punctul de vedere.
„Cu înțelepciune ar trebui să luăm aminte, cel puțin din data de 6 decembrie anul trecut, sistemul s-a deconspirat și asistăm la un spectacol grotesc în care prostia urlă, adevărul așteaptă, iar minciuna fură realitatea”, a declarat Georgescu, referindu-se la data anulării alegerilor prezidențiale.
Invocând o celebră citație a președintelui american Abraham Lincoln, el a continuat: „Eu amintesc de vorbele marelui Abraham Lincoln: Poți minți câțiva oameni tot timpul și toți oamenii o perioadă, dar nu poți minți toți oamenii tot timpul.”
Critici la adresa “democrației de fațadă”
Georgescu a atacat vehement clasa politică românească, acuzând-o de corupție și lipsa de principii creștine: „Pe acest fond sistemul politic românesc a adoptat democrația de fațadă, în goana lor teribilă după bani și putere, însă nu a înțeles că sufletul democrației este suflet creștin, adică cel al sacrificiului în favoarea obștii, de care niciun politician român nu a fost atins.”
Într-o formulare sarcastică, el a adăugat: „De altfel, sincer vorbind, într-o discuție de 5 minute cu un politician român te vindeci de democrație.”
Acuzații privind politicile sociale și fiscale
Fostul candidat prezidențial a criticat dur politicile guvernamentale în domeniul social și fiscal: „Se dau legi prin care femeilor însărcinate în România și mamelor cu copii li se fură asigurările de sănătate și alocațiile. Statul jefuiește prin impozitare până și pe cei nenăscuți.”
El a susținut că populația vulnerabilă plătește pentru „hoția de 35 de ani”: „Mamele cu copii, pensionarii, tinerii nu au fost părtași la hoția de 35 de ani, dar sunt obligați astăzi să plătească furtul oribil al acestui sistem politic mizerabil și trădător, evident în complicitate cu un Occident degenerat și torționar.”
Georgescu a atacat sistemul fiscal românesc, considerându-l abuziv: „Cert este că în România astăzi nu se mai plătesc impozite pe o viață demnă, ci pe puținul pe care sau prin care oamenii supraviețuiesc. Adică jugul acesta fiscal-bugetar, total absurd.”
Pentru a încheia intervenția sa, fostul candidat a citat pe Păstorel Teodoreanu: „Îmi aduce aminte de o zicală a lui Păstorel Teodoreanu care spunea așa că din Arad până la Iași se resimte lipsa sării, fiindcă tot mai mulți ocnași au ajuns în fruntea țării.”
Călin Georgescu se află sub control judiciar în cadrul unei anchete penale, fiind obligat să se prezinte periodic la autoritățile judiciare. Modificarea zilei de prezentare de la miercuri la luni reprezintă o schimbare în condițiile controlului judiciar stabilite de procurori.