Ciucu, iritat după confruntarea cu consilierii. Proiectul de audit la STB și Termoenergetica a fost respins. „Cui e frică de transparență?”

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, și consilierii generali au avut un schimb aprins de replici, joi, în ședința CGMB. Proiectul de audit la STB și Termoenergetica a căzut la vot, iar Ciucu a acuzat lipsa de transparență în administrarea acestor companii.

Primarul Ciucu a declarat că, deși responsabilitatea publică îi revine, nu are acces real la informațiile despre administrarea STB și Termoenergetica. El a subliniat că bucureștenii își îndreaptă nemulțumirile exclusiv către el, nu către alte entități administrative.

În timpul dezbaterilor, Ciucu a cerut consilierilor să îi permită accesul la informațiile reale despre situația celor două societăți. El a întrebat, vizibil iritat, dacă poate ști ce se întâmplă în aceste companii, dincolo de informațiile prezentate de conducerile lor.

Ciucu a explicat că solicitarea sa viza un audit de performanță care să clarifice deciziile manageriale. El a pus sub semnul întrebării gestionarea fondurilor publice, întrebând de ce anumite contracte sunt prioritizate în detrimentul altora.

Primarul a declarat că, fără un audit, nu poate oferi explicații bucureștenilor nemulțumiți, întrebând retoric „Cui e frică de transparență? Cui e frică de audit?”.

Ciucu a atras atenția că problemele din STB și Termoenergetica nu sunt noi și că serviciile sunt din ce în ce mai slabe și mai scumpe. El a amintit că a ridicat aceleași probleme și pe când era consilier general.

Edilul a subliniat că pentru a avea servicii publice funcționale, acestea trebuie să fie sustenabile bugetar. „Am ajuns la un nivel al datoriilor fabulos”, a avertizat Ciucu, menționând riscul ca situația financiară a Bucureștiului să devină nesuportabilă.

Proiectul de audit a fost respins de Consiliul General al Municipiului București.

Ultimele știri

Nicușor Dan mediază scandalul din Coaliție. La Cotroceni a fost chemat și Dominic Frit

Președintele Nicușor Dan a intervenit în conflictul din Coaliție,...

Eșec pentru majorarea tarifului la transportul public. Primarul Ciucu avertizează asupra riscurilor financiare

Consiliul General al Municipiului București a respins propunerea de...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine