Ultimele știri

Actualitate

Anchete

miercuri, iunie 11, 2025
16.7 C
București

Donald Trump: „Vreau să ajung la un acord între Ucraina și Rusia, dar nu părăsim Ucraina”

Președintele-ales al Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că nu va abandona Ucraina în fața invaziei ruse, asigurând că menținerea sprijinului este esențială pentru a negocia un acord de pace. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru Time, care l-a desemnat „Persoana Anului”.

Întrebat dacă intenționează să retragă sprijinul SUA pentru Ucraina, Trump a răspuns, citat de B1TV:

Vreau să ajung la un acord și singura modalitate e să nu părăsim Ucraina.”

Deși în campania electorală a promis că va pune capăt războiului „în 24 de ore” după preluarea mandatului, președintele-ales admite acum complexitatea situației:

Orientul Mijlociu e o problemă mai ușor de rezolvat.”

Critici față de escaladarea conflictului

Trump a descris conflictul din Ucraina ca fiind devastator:

Numărul tinerilor morți care zac peste tot pe câmpuri e uluitor. Ce se întâmplă acolo e o nebunie.”

Cu toate acestea, el a criticat utilizarea rachetelor americane de către Ucraina pentru a lovi ținte pe teritoriul rus, considerând că acest lucru ar putea escalada conflictul.

Asta nu duce decât la escaladare!”

Administrația Biden accelerează ajutorul militar pentru Ucraina

Pe măsură ce se apropie inaugurarea lui Trump, actuala administrație condusă de Joe Biden grăbește transferul de ajutoare militare către Ucraina.

Joi, Departamentul de Stat al SUA a anunțat un nou pachet de ajutor militar în valoare de 500 de milioane de dolari, constând în echipamente și arme.

Președintele Biden s-a angajat să se asigure că fiecare dolar pe care îl avem la dispoziție va fi scos pe ușă de acum și până la 20 ianuarie,” a declarat Antony Blinken, secretarul de stat al SUA.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine