Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat luni începerea lucrărilor de refacere integrală a Planșeului Unirii, unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură urbană din zona centrală a Capitalei. Lucrările vor genera restricții majore de circulație pe Splaiul Independenței.
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, anunţă luni începerea lucrărilor de refacere a Planşeului Unirii. Circulaţia pe Splaiul Independenţei, între Piaţa Naţiunile Unite şi Piaţa Unirii, este restricţionată, cu excepţia riveranilor, potrivit unui anunț oficial postat pe rețelele sociale.
Primele zone de intervenție și restricții de trafic
Edilul a detaliat prioritățile proiectului în prima fază de implementare:
„Începem refacerea Planşeului Unirii! Primele în zone în care vom lucra sunt cea din faţa hanului lui Manuc şi Parcul Unirii. În perioada lucrărilor, circulaţia pe Splaiul Independenţei, între Piaţa Naţiunile Unite şi Piaţa Unirii, este restricţionată, cu excepţia riveranilor”, a precizat Băluță în postarea de pe Facebook.
Rute alternative pentru evitarea aglomerației în trafic
Pentru a facilita fluidizarea traficului în zona afectată de lucrări, primarul a recomandat următoarele trasee ocolitoare:
Dinspre Corneliu Coposu și Universitate – șoferii sunt îndemnați să urmeze drumul provizoriu prin Parcul Unirii.
De pe Calea Victoriei – se recomandă traseul: Națiunile Unite – Palatul Parlamentului – Bulevardul Unirii.
Dinspre Eroilor – se sugerează următorul itinerariu: dreapta pe bulevardul Libertății, apoi stânga pe bulevardul Unirii.
Băluță a explicat că proiectul a devenit posibil după obținerea ultimului document necesar – autorizația de construire.
„Avem autorizaţia de construire pentru planşeul Unirii. A fost semnată în ultima zi de mandat de către primarul general, Nicuşor Dan, căruia i-am mulţumit pentru colaborare şi căruia i-am urat succes în cea mai înaltă funcţie publică, aceea de preşedinte al României. Autorizaţia era singurul document care ne lipsea”, a declarat primarul cu o săptămână în urmă.
Edilul a subliniat că toate formalitățile au fost finalizate: „Acum însă avem toate documentele şi contractele semnate. Prin urmare, de săptămâna viitoare începem lucrările de refacere din temelii a planşeului Unirii pentru care am dat deja ordinul de începere. Mai exact, data de începere este 10 iunie.”
Specificațiile tehnice ale lucrărilor
Conform autorizației de construire, proiectul vizează refacerea completă a planșeului de beton vechi de aproape 100 de ani. Lucrările de refacere din temelii vor include regenerarea spațiilor publice din zona Piața Unirii, refacerea structurii cuvei râului Dâmbovița și refacerea integrală a planșeului Unirii, transmite Hotnews.
Structura finală va avea o grosime a stratului de beton de circa 1,4 metri, a anunțat Daniel Băluță, oferind astfel o rezistență sporită comparativ cu construcția actuală.
Proiectul include și o serie de intervenții auxiliare necesare pentru funcționarea optimă a zonei: refacerea rețelelor edilitare, semnalizare și marcaje rutiere, sistematizări pe verticală, executarea unor drumuri temporare, executarea unor instalații de irigații și intervenții temporare asupra fântânilor arteziene.
Patru etape distincte
Pentru a minimiza impactul asupra traficului și activității urbane, primarul a structurat proiectul în patru zone de intervenție:
„Toate aceste lucrări vor fi împărţite în patru etape, respectiv în patru zone distincte. Zona 1 – Porţiunea din faţa hanului lui Manuc, zona 2 – Porţiunea din parcul aflat în faţa magazinului Unirea, zona 3 – Porţiunea din zona fântânilor, zona 4 – Porţiunea dinspre pasajul Unirii”, a explicat Daniel Băluță.