Ludovic Orban acuză o decizie „halucinantă” a ÎCCJ, în plin val de proteste

Fostul consilier prezidențial spune că Justiția sfidează societatea românească și avertizează că hotărârea ar putea duce la reluarea de la zero a majorității dosarelor de evaziune fiscală.

Fostul consilier prezidențial Ludovic Orban lansează un atac dur la adresa Înaltei Curți de Casație și Justiție, instituție condusă de Lia Savonea. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Orban susține că, în timp ce în România au loc proteste de stradă împotriva „acaparării justiției”, instanța supremă ar fi adoptat o decizie care „sfidează societatea românească”.

SCANDALOS! În pline proteste de stradă contra acaparării justiției de un grup de magistrați care acționează coordonat pentru scăparea de pedeapsă a marilor corupți, Înalta Curte de Casație și Justiție condusă de Lia Savonea sfidează societatea românească printr-o decizie halucinantă, a scris Ludovic Orban pe rețelele sociale marți, 16 decembrie.

Ce decizie reclamă Ludovic Orban

Potrivit acestuia, problema vizează activitatea Completelor pentru dezlegarea unor chestiuni de drept din cadrul Înalta Curte de Casație și Justiție, structuri care pot fi sesizate de instanțe atunci când există interpretări diferite ale legii.

La Înalta Curte de Casație și Justiție funcționează Complete pentru dezlegarea unor chestiuni de drept. Aceste complete pot fi sesizate de orice instanță dacă în cursul soluționării unei cauze există o problemă de drept care a fost dezlegată diferit în practica instanțelor. Practic, aceste Complete asigură aplicarea unitară a legii, pronunțând decizii care devin obligatorii pentru toate instanțele, explică Orban.

Fostul consilier prezidențial susține că, printr-o hotărâre recentă, Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept de la secția penală ar fi decis retrimiterea la procurori a tuturor dosarelor de evaziune fiscală aflate în judecată în care nu există o expertiză efectuată în faza de urmărire penală.

Nici mai mult nici mai puțin decât retrimiterea la procurori a tuturor dosarelor de evaziune fiscală aflate în judecată care nu au efectuată o expertiză în rechizitoriul alcătuit de procurori. Adică, reluarea practic de la început a aproape tuturor proceselor de evaziune fiscală, afirmă Orban.

Acuzația: decizie contrară voinței legiuitorului

În argumentația sa, Ludovic Orban susține că hotărârea ÎCCJ contravine explicit intenției Parlamentului, invocând dezbaterile legislative din trecut.

Interpretarea teleologică (după scop) trebuie să stea la baza oricărei decizii a unui astfel de complet. Ori această decizie este adoptată în mod vădit împotriva intenției evidente a legiuitorului”, scrie fostul consilier prezidențial.

El amintește că, în timpul dezbaterilor parlamentare, a existat un amendament care ar fi impus obligativitatea expertizei, dar care a fost respins.

În cursul dezbaterii legii, președintele din acel moment al comisiei juridice din Camera Deputaților, nimeni alta decât Laura Vicol, a formulat următorul amendament: «art.10. Prejudiciul se calculează de către organul de urmărire penală conform unei expertize și inculpatul are dreptul la contraexpertiză».

Acest amendament a fost respins. Deci, legiutorul nu a vrut să oblige procurorii să efectueze o expertiză, subliniază Orban.

„De pierdut, pierdem toți”

În final, fostul consilier prezidențial susține că singurii beneficiari ai acestei decizii ar fi inculpații din dosarele de evaziune fiscală, în timp ce societatea ar avea doar de pierdut.

Cine câștigă de pe urma acestei decizii? Doar cei care sunt trimiși în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală. De pierdut, pierdem toți, avertizează Ludovic Orban.

El mai precizează că sesizarea ÎCCJ pentru pronunțarea hotărârii prealabile a fost făcută chiar de Curtea de Apel București, aspect pe care îl consideră relevant în contextul scandalului pe care îl reclamă.

 

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

ANAF nu-l scapă din mâini pe Klaus Iohannis, după ce nu a reușit să-i pună sechestru pe avere

Fiscul a atacat în apel decizia Tribunalului Sibiu privind...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine