Președintele Nicușor Dan a analizat marți rezultatele sondajelor care plasează AUR la 40% din opțiunile electoratului, atribuind acest scor mai degrabă neîncrederii în clasa politică decât unei opțiuni reale pentru partidul condus de George Simion.
Șeful statului a declarat că aceste cifre reflectă „o neîncredere mare în clasa politică actuală”, subliniind totodată existența unei influențe rusești care amplifică nemulțumirile sociale prin diseminarea de informații false.
Neîncrederea în clasa politică, principala cauză
Nicușor Dan a explicat că scorurile ridicate ale AUR în sondaje nu reprezintă o susținere masivă pentru acest partid, ci mai degrabă o expresie a dezamăgirii românilor față de modul în care au fost guvernați în ultimii ani.
„Sunt niște sondaje (care arată AUR la 40% – n.r.) pe care eu le cred. Ele reflectă, în opinia mea, mult mai puțin vreo mare iubire sau vreo mare opțiune pentru acest partid. Ele reflectă o neîncredere mare în clasa politică actuală, pentru modul în care s-a guvernat în ultimii ani în România, lucruri pe care suntem obligați să le corectăm”, a declarat Nicușor Dan la Euronews România, conform B1TV.
Influența rusă și dezinformarea
Președintele a atras atenția și asupra rolului pe care îl joacă propaganda externă în amplificarea nemulțumirilor sociale, menționând că Rusia folosește frecvent informații false pentru a destabiliza situația politică.
„Este și o influență continuă a Rusiei, care amplifică toate nemulțumirile sociale uneori cu date false”, a avertizat Nicușor Dan.
Decalajul tehnologic: România vs. „forțele de destabilizare”
Un aspect important subliniat de șeful statului se referă la diferența tehnologică dintre România și actorii care promovează destabilizarea politică prin intermediul rețelelor sociale și al instrumentelor digitale.
„Există și o discrepanță tehnologică în mijloacele de comunicare online. Nici România, nici statele europene nu sunt la nivelul tehnologic pe rețele pe care le dezvoltă forțele de destabilizare”, a recunoscut președintele.
Nicușor Dan s-a arătat optimist că această problemă tehnologică va fi rezolvată într-un interval scurt de timp, asigurând că autoritățile lucrează la îmbunătățirea capacităților de contracarare a propagandei.
„Acest lucru o să îl corectăm, tot așa, într-un interval de o jumătate de an, un an. Deci cu toate aceste fapte, dar cel mai important fiind actul de guvernare și recâștigarea încrederii cetățenilor, eu sunt convins că și pe chestiunea asta partidele populiste, izolaționiste, o să ocupe un loc mult mai mic în încrederea populației față de cel pe care îl ocupă azi”, a afirmat președintele Nicușor Dan.
Președintele a subliniat că soluția principală pentru diminuarea influenței partidelor populiste constă în îmbunătățirea actului de guvernare și recâștigarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului și în clasa politică tradițională.
Declarațiile vin într-un context în care Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a înregistrat creșteri spectaculoase în sondajele de opinie.