Vineri, prețul motorinei în stațiile Petrom a coborât la 9,58 lei/l, revenind la nivelul din 20 martie. Benzina a ajuns la 8,72 lei/l, iar la OMV motorina s-a stabilizat la 9,67 lei/l. La Rompetrol, motorina s-a ieftinit, dar benzina s-a scumpit.
Motorina a înregistrat o scădere semnificativă în stațiile Petrom, ajungând la 9,58 lei/l. Acest preț nu a mai fost văzut din 20 martie. Benzina a scăzut și ea, atingând 8,72 lei/l, nivel similar cu cel din 18 martie.
Stațiile premium OMV au avut reduceri asemănătoare, motorina costând acum 9,67 lei/l, iar benzina 8,83 lei/l.
La Rompetrol, situația a fost diferită. Motorina s-a ieftinit cu 6 bani, dar benzina a crescut cu 17 bani. Joi, compania redusese prețurile motorinei cu 20 de bani și ale benzinei cu 26 de bani.
Astfel, vineri, benzina standard la Rompetrol a ajuns la 9,11 lei/l, iar motorina standard la 10,2 lei/l. Pe plan internațional, cotațiile petrolului au crescut joi cu 1%, dar au rămas sub 100 de dolari.
Ordonanța care a redus acciza la motorină cu 30 de bani a intrat în vigoare pe 7 aprilie. Potrivit Monitorului Prețurilor, carburanții s-au ieftinit cu până la 36 de bani.
Analistul Adrian Negrescu a comentat pentru „Adevărul” că ieftinirea motorinei este „doar temporară și înșelătoare”, influențată de factori externi mai puternici decât deciziile interne.
