Premierul Marcel Ciolacu și-a cumpărat ciorbă de burtă la conservă din supermarket: „Sunt curios cât de bună este”

Premierul Marcel Ciolacu a prezentat pe TikTok ce produse româneşti a cumpărat din supermarket, înainte de boicotul anunţat luni, 10 februarie, de Călin Georgescu. 

 

Premierul a postat pe Tik Tok produsele româneşti pe care le-a cumpărat de la supermarket.„Sunt total de acord cu boicotarea supermarketurilor în ceea ce priveşte creşterea de preţuri dar cred că putem rezolva acest lucru şi modificând legislaţia. Tutuşi, boicotând supermarketurile boicotăm şi producătorii autohtoni, şi pe români. Părerea mea este că trebuie intervenit legislativ şi toată gama de produse să aibă acelaşi adaos comercial, pe toată linia de distribuţie, plus desfacere. Eu aşa aş vrea să fac în viitor”, a spus Marcel Ciolacu, într-un videoclip postat duminică peCălin Georgescu, candidat la alegerile prezidențiale, a îndemnat alegătorii ca pe data de 10 februarie să boicoteze marile lanțuri de magazine. Drept urmate, premierul Marcel Ciolacu a mers la supermarket de unde a cumpărat mai multe produse românești.

Liderul PSD a prezentat, într-un videoclip pe TikTok, produsele cumpărate. Nu au lipsit jumările, laptele, chefirul de capră, pateul sau cârnații.

Nu am putut să nu cumpăr celebrii cârnaţi de Pleşcoi, de la Buzău”, a spus el.

Premierul a mai cumpărat o conservă de ciorbă de burtă dreasă cu smântână, fasole roşie, salam sau muşchiuleţ de pui

În momentul acesta producem 45% la carnea de pui, exportăm peste necesarul României încă 45%”, a adăugat Ciolacu.

Acesta a mai achiziționat două eugenii şi ciocolată cu rom, un gem de piersici şi făină bio de grâu. Ca băuturi a achiziționat un suc natural de mere, trei beri și două sticle de vin. De asemenea, a cumpărat și produse românești pentru curățenie. Nu a lipsit nici mâncarea de pisici.

Gestul lui Ciolacu vine și pe fondul în care românii sunt îndemnați să meargă la cumpărături în orice supermarket sau hipermarket, indiferent de localitate, în semn de protest față de boicotul la care a îndemnat Călin Georgescu.

 

Premierul a postat pe Tik Tok produsele româneşti pe care le-a cumpărat de la supermarket.

@marcel_ciolacu Susțin producătorii români! Aşa cum am promis, ✨haul✨ românesc! #marcelciolacu #romania #emotii #haul #produseromanesti #producatorilocali ♬ sunet original – marcel_ciolacu

author avatar
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.
Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Prima înfățișare în instanță a lui Tyler Robinson, acuzat de uciderea activistului Charlie Kirk

Tyler Robinson, tânărul de 22 de ani acuzat de...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine