vineri, ianuarie 23, 2026
0.9 C
București

Schimbări la tichetele de masă. Marcel Ciolacu: “Eu astfel de șmecherii nu mai accept”

Premierul Marcel Ciolacu spune că pachetul pe măsuri fiscale pentru care își va asuma răspunderea în Parlament va fi pus în dezbatere publică în această săptămână. 

“Cred că săptămâna aceasta vor fi ridicate pe site-ul Guvernului în transparență. Pe urmă își iau avizele, trec prin ședință de guvern, apoi sunt înaintate Parlamentului.

Procedura e de 1-2 săptămâni. Nu o să fie nimic ascuns. Am mai auzit că vrea să facă cineva o moțiune de cenzură, dar de fapt e o șmecherie pentru ca nimeni să nu știe ce e acolo, ceea ce e fals. Vor fi și zile pentru depunerea amendamentelor”, a anunţat, luni, premierul Marcel Ciolacu.

De asemenea, premierul spune că există o propunere ca tichetele de masă să fie acordate în bani.

“Companiile care emit aceste tichete au ajuns la un comision destul de mare, din punctul meu de vedere, 3% la emitere, 3% la colectare, din informațiile pe care le am eu.

Dacă nu înțelegem că nu putem să avem profit excepțional, poate și cu 1% impozit cu doi angajați, eu astfel de șmecherii nu le mai accept.

Atunci voi lăsa alternativă. Nu vorbim de voucherele de vacanță”, a punctat premierul Marcel Ciolacu.

Ultimele știri

Klaus Iohannis scapă de sechestrul pe avere pentru chiria încasată ilegal

Curtea de Apel Alba a decis împotriva cererii ANAF...

Scandal politic după ce George Simion a tăiat un tort în forma Groenlandei, acoperit cu steagul SUA

USR îl atacă pe George Simion, liderul AUR, după...

Se rupe actuala coaliție de guvernare? Nicușor Dan vorbește despre acest posibil scenariu

Președintele României, Nicușor Dan, a subliniat responsabilitatea partidelor pro-europene...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine