vineri, aprilie 3, 2026
14.7 C
București

VIDEO Călin Georgescu, mesaj înainte de turul 2: „Tăcerea e plină de cuvinte”

Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a transmis luni seară, într-o înregistrare difuzată de Realitatea Plus, un mesaj înainte de turul al doilea al alegerilor prezidențiale. „Cei care nu sunt de acord cu sistemul sunt numiți extremiști și pleava societății”, a spus Georgescu în debutul intervenției, susținând că „tăcerea e plină de cuvinte care mocnesc în suflet și gânduri”. Este prima intervenție publică a lui Georgescu de la începutul campaniei electorale pentru turul 2.

Georgescu afirmă că a ales să tacă până acum „pentru a asculta”, dar că a auzit doar „zgomotul celor care răcnesc spre noi” și „strigătele nesăbuite ale acelorași indivizi care ne amenință”.

Georgescu afirmă că a ales să tacă până acum „pentru a asculta”, dar că a auzit doar „zgomotul celor care răcnesc spre noi” și „strigătele nesăbuite ale acelorași indivizi care ne amenință”.

El a mai vorbit despre o „falsă meritocrație” și despre lipsa de echilibru social, susținând că „extremiștii” nu sunt cei care promovează ura, ci dimpotrivă.

„Extremiști nu vorbesc despre pace, iubire, despre Dumnezeu. Întrebarea pertinentă este: cine și ce sunteți voi, cei care ne numiți așa? De fiecare dată când pronunțăm aceste cuvinte, asistăm la exorcizarea voastră”, a întrebat retoric Călin Georgescu.

Georgescu nu îi pronunță numele lui Simion și nu vorbește despre o susținere a acestuia, dar face apel la solidaritate.

„În aceste zile, puternici sunt cei care rămân drepți precum stejarul (…). Așa este și neamul nostru. Neamul și stejarul au aceleași rădăcini sacre, care ne țin legați de pământul pe care îl slujim. Să dovedim în zilele care vin că suntem puternici, uniți și că suntem stăpânii propriului nostru destin. Adevărul a fost dintotdeauna viu”, a mai spus Călin Georgescu.

Călin Georgescu a fost văzut ultima dată alături George Simion la data primului scrutin al alegerilor prezidențiale, când s-a prezentat alături de liderul AUR la o secție de votare din Voluntari. Cei doi au declarat atunci că votează pentru „turul 2 înapoi”.

Ultimele știri

Schimbarea lui Bolojan nu e suficientă. Dan Dungaciu: „nu e nimic de făcut decât ca această guvernare să plece”

Dan Dungaciu, sociolog și analist, a declarat în emisiunea...

Drumuri din Iași, blocate în birocrație. Primăria, în conflict cu Poliția Rutieră

Mai multe străzi din Iași rămân impracticabile, deși contractele...

PSD îi va oferi 72 de ore lui Ilie Bolojan pentru a-și da demisia de onoare și a renunța la „ținta USR”

Social-democrații îi vor solicita premierului Ilie Bolojan să demisioneze...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine