Sorin Grindeanu îl susține pe ministrul Justiției acuzat de plagiat. Nu crede că Bolojan „se joacă cu focul”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că ministrul Justiției, Radu Marinescu, acuzat de plagiat, are întreaga susținere a partidului. Marinescu neagă acuzațiile, în timp ce Comisia de Etică a Universității din Craiova investighează cazul.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că ministrul Justiției, Radu Marinescu, are sprijinul deplin al partidului, în ciuda acuzațiilor de plagiat. Grindeanu a exprimat încrederea că Marinescu a respectat legea în vigoare la momentul susținerii doctoratului său.

Grindeanu a afirmat că, dacă se va dovedi contrariul, vor lua măsuri pentru a corecta situația. El a subliniat că atacurile la adresa ministrului sunt transparente și fac parte dintr-o schemă veche, dar a subliniat că, dacă legea nu a fost respectată, ”trebuie să plătească”.

Întrebat despre o posibilă remaniere de către premierul Ilie Bolojan, Grindeanu a declarat că nu crede că Bolojan ”se joacă cu focul”. El a avertizat că, dacă s-ar ajunge la o astfel de soluție, guvernul ar trebui să plece acasă.

Jurnalista Emilia Șercan a susținut că 56,68% din teza de doctorat a lui Marinescu conține text copiat, ceea ce înseamnă 140 de pagini din 247. Marinescu a negat acuzațiile, afirmând că teza a fost realizată conform normelor de atunci și că nu intenționează să demisioneze.

Ministrul a declarat că acuzațiile nu au validitate instituțională și sunt calomnioase, adăugând că premierul are instrumentele legale pentru a-l schimba, dacă dorește.

Comisia de Etică a Universității din Craiova analizează două sesizări care îl vizează pe Radu Marinescu, în contextul acuzațiilor de plagiat.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Impozit plătit de Gigi Becali: Suma uriașă care ajunge lunar la statul român

Gigi Becali, patronul FCSB, a dezvăluit sumele mari pe...

Trump a publicat mesajele de la Macron. Cum a încercat să detensioneze situația

Președintele Donald Trump a distribuit mesaje de la Emmanuel...

Modernizarea rețelei de apă și canalizare, prioritate în București. Tramvaiul vine după

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, subliniază importanța modernizării...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine