Premierul israelian Benjamin Netanyahu solicită clarificări de la Casa Albă, suspectând posibile contacte între administrația Trump și Iran. Temerea majoră este un armistițiu separat ce ar putea compromite obiectivele militare israeliene.
Serviciile de informații israeliene au descoperit recent indicii privind posibile discuții între oficiali americani și iranieni, vizând un armistițiu. În acest context, Netanyahu a contactat luni Casa Albă pentru a cere clarificări.
„Casa Albă i-a spus lui Bibi că administrația Trump nu vorbește cu iranienii pe la spatele lui”, a declarat o sursă pentru Axios. Oficialii americani subliniază că Steve Witkoff și Jared Kushner comunică zilnic cu Netanyahu și alți oficiali israelieni.
Coordonarea dintre cele două părți a fost „foarte strânsă” recent, potrivit unui oficial american. El a menționat că „ei știu că nu vorbim cu iranienii”.
Între timp, se pare că Iranul a încercat să contacteze administrația Trump prin state din Golf, însă SUA nu a dat curs acestor inițiative. „Am tratat aceste mesaje ca fiind nimicuri”, a declarat un oficial american.
The New York Times relatează că agenți iranieni au contactat CIA printr-un serviciu de informații terț, cu propuneri de negociere a conflictului. Totuși, oficialii americani neagă orice discuție cu regimul iranian.
Președintele Donald Trump a respins ferm ideea negocierilor cu Teheranul, afirmând pe Truth Social că „apărarea lor aeriană, Forțele Aeriene, Marina și conducerea au dispărut” și a refuzat orice dialog.
Temerile Israelului rămân legate de riscul unei înțelegeri bilaterale între Washington și Teheran, care ar putea schimba echilibrul strategic în regiune.
