Răspunsul lui George Simion pentru Ilie Bolojan care a anunțat că îl votează pe Nicușor Dan în turul 2

George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidențiale, a reacționat, luni, la declarațiile făcute de președintele interimar Ilie Bolojan cu privire la opțiunea sa de vot în turul 2 al alegerilor prezidențiale din 18 mai.

„Un președinte de Consiliu Județean, mai mult nu a putut să facă domnul Bolojan decât să distrugă și ideea unui președinte imparțial (cel puțin de formă) / Așteptăm eventualele ședințe CSAT”, a scris George Simion pe grupul de presă al AUR.

Reacția liderului AUR vine după ce luni, într-un interviu acordat pentru Europa Liberă, președintele interimar Ilie Bolojan a declarat că, după ce a analizat cei doi candidați ajunși în turul 2 al alegerilor prezidențiale, a decis să-l voteze pe Nicușor Dan.

Oricând au fost campanii electorale, din respect pentru oamenii care au încredere în mine, mi s-a părut corect să spun cu cine votez. Eu, analizând candidații, îl voi vota pe Nicușor Dan președinte al României. Fiecare român are libertatea să voteze așa cum consideră și votul românilor trebuie respectat. Cel mai mare pericol este să ne batem cap în cap, să facem falii”, a declarat Bolojan.

În prima dezbatere electorală, organizată de Euronews, Nicușor Dan a spus că-l dorește pe Ilie Bolojan premier în cazul în care va deveni președinte.

 

author avatar
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.
Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Tranzacția care schimbă piața combustibililor din Bulgaria. Benzinăriile rusești au fost preluate

Comisia pentru Protecția Concurenței (CPC) din Bulgaria a aprobat...

Purtătorul de cuvânt al MAE: Manipularea alegerilor nu vine de la București, ci de la Kremlin

Ministerul Afacerilor Externe a reacționat ferm după ce președintele...

George Simion se dezice de vreun îndemn la urne, pentru moldoveni: „Nu am lansat niciun apel la vot”

George Simion și-a văzut numele asociat în mai multe...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine