Ciprian Ciucu, primarul Sectorului 6 și prim-vicepreședinte al PNL, a anunțat marți seara, într-o declarație de presă, că data alegerilor stabilită în coaliție pentru primăria Capitalei este 7 decembrie. Ciucu a ieșit în fața jurnaliștilor și a dat de înțeles că i-ar crește șansele la primăria Capitalei dacă ar avea susținerea lui Nicușor Dan. Edilul i-a lăudat refendumul și i-a pronunțat numele lui Nicușor Dan de nenumărate ori. Într-un final, jurnaliștii au sesizat că își dorește susținerea și l-au întrebat dacă se așteaptă să fie invitat la Cotroceni.
Ciprian Ciucu a transmis că PNL nu a desemnat în acest moment un candidat deoarece se așteaptă HG de joi dat de Guvern, ca ulterior partidele să-și anunțe proprii candidați.
Primarul Sectorului 6 a reamintit, marți seara, că într-un sondaj intern al partidului este cel mai bine plasat, însă nu are susținerea tuturor colegilor, așa că a decis să treacă la planul B și anume să tragă cât poate ca să se lipească de imaginea președintelui Nicușor Dan.
De nenumărate ori i-a invocat refendumul fostului primar și a subliniat că trebuie puse în aplicare.
Ciprian Ciucu a pronunțat numele „Nicușor Dan”, „fostul primar”, „președintele” de câteva ori încontinuu.
Jurnaliștii s-au autosesizat și l-au întrebat direct ce părere are despre fostul primar Nicușor Dan.
„Domnul Nicușor Dan a fost un primar bun al Capitalei, o persoană de principii, care a fixat niște direcții clare și le-a urmat. A fost validat de oameni și este un politician foarte bun”, a afirmat liberalul.
Ulterior, Ciucu nu a negat că-și dorește să fie invitat la Cotroceni să știe toți bucureștenii că îl garantează, deși anterior menționase că nu îi permite statutul președintelui să își arate susținerea.