Primarul comunei Zănești, arestat preventiv. Prejudiciu de peste 926.000 de lei

Primarul comunei Zănești, Ioan Filip, a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile de către judecători, în urma unui dosar instrumentat de DNA Bacău pentru infracțiunile de luare de mită și abuz în serviciu.

Alături de el, au fost trimiși în judecată și doi complici – Andrieș Andrei-Sebastian și Marin Florentina – acuzați de falsuri în documentațiile de achiziție.

Trei contracte, trei șpăgi: de la trotuare la casă personală

Ancheta vizează o serie de contracte atribuite în 2023 și 2025, în valoare totală de peste 4 milioane de lei, toate marcate de presupuse fapte de corupție.

  1. Contract trotuare – 3.015.980 lei (fără TVA)

În perioada aprilie-decembrie 2023, Filip ar fi pretins de la administratorul executantului aproximativ jumătate din profitul contractului pentru a asigura derularea și decontarea lucrărilor. În schimb, primarul ar fi primit construirea unei case pe terenul familiei sale, în valoare estimată la 40.000–50.000 de euro.

  1. Amenajare parc Cămin Cultural – 476.000 lei (fără TVA)

Pe 25 martie 2025, Primăria Zănești a semnat cu SC Lei În Instalații SRL un contract pentru amenajarea parcului. Pentru atribuire și derulare, Filip ar fi cerut și primit 50.000 de lei cash plus lucrări de instalații estimate la 6.000–8.000 de lei.

Anterior, tot în legătură cu parcul, primarul ar fi încasat 8.000 de lei mită de la o altă firmă pentru un contract de proiectare de doar 49.500 de lei. Documentația tehnică ar fi fost supradimensionată intenționat, creând baza pentru evaluări ulterioare frauduloase.

  1. Lucrări școală gimnazială – ~450.000 lei

Pe 11 august 2025, un nou contract a fost atribuit SC Termoizoconstruct SRL. Pentru acesta, Filip ar fi pretins și primit 70.000 de lei.

Complici în primărie: documentații trucate și plăți ilegale

Procurorii susțin că inculpații Andrieș Andrei-Sebastian și Marin Florentina, în înțelegere cu primarul, au întocmit documentații de achiziție frauduloase pentru contractele cu SC Lei În Instalații SRL și SC Termoizoconstruct SRL. Ulterior, Filip ar fi aprobat plățile aferente, deși știa că situațiile de lucrări erau supraevaluate și procedurile – viciate.

„În perioadele menționate anterior, inculpații Andrieș Andrei-Sebastian și Marin Florentina, acționând în înțelegere cu inculpatul Filip Ioan, ar fi întocmit în mod fraudulos documentațiile de achiziție, astfel încât cele două contracte menționate mai sus să fie încheiate cu cele două societăți comerciale. Ulterior, inculpatul Filip Ioan ar fi aprobat la plată sumele aferente contractelor respective, cu toate că avea cunoștință de faptul că situațiile de lucrări ar fi fost supraevaluate și că procedurile de achiziții ar fi fost fraudate, producând astfel un prejudiciu UAT Zănești în cuantum total de 926.168,62 (fără TVA) lei, precum și un folos necuvenit celor două societăți comerciale”, a transmis DNA Bacău.

Dosarul se află în faza de urmărire penală, iar primarul Ioan Filip se află în prezent în arest preventiv.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine