vineri, august 14, 2026
23.3 C
București

Șoșoacă intră la rupere cu CTP în termeni juridici, după ce jurnalistul a numit-o „inviolabilă”: „Sunteți irefutabil”

Diana Șoșoacă a reacționat ironic la adresa jurnalistului Cristian Tudor Popescu, după ce acesta a numit-o „singura femeie inviolabilă”. În același timp, senatoarea a fost audiată în Parlamentul European, unde se discută ridicarea imunității sale parlamentare.

Diana Șoșoacă a ripostat la afirmațiile lui Cristian Tudor Popescu, care a numit-o „singura femeie inviolabilă”. Senatoarea a declarat despre jurnalist că este „irefutabil”, cuvânt ce implică imposibilitatea de a fi combătut.

Termenul „inviolabil”, conform DEX, se referă la ceva ce nu poate fi violat sau încălcat. În schimb, „irefutabil” desemnează ceva ce nu poate fi respins sau combătut, fiind folosit frecvent în domeniul juridic.

Într-o postare pe Facebook, Șoșoacă a scris: „RĂSPUNS PENTRU CTP, CU PRIVIRE LA FAPTUL CĂ SUNT UNICA FEMEIE INVIOLABILĂ! PENTRU CĂ EU SUNT UNICA FEMEIE INVIOLABILĂ, DVS SUNTEȚI SUB ACEST ASPECT, IREFUTABIL! DELOC UNIC!”.

Simultan, Diana Șoșoacă a fost audiată în Parlamentul European. Instituția urmează să decidă dacă îi va ridica imunitatea parlamentară, permițând astfel anchetarea sa în România.

Audierile au avut loc cu ușile închise în Comisia pentru afaceri juridice, ca răspuns la solicitarea Parchetului General al României. Investigația vizează 11 infracțiuni, inclusiv propagandă legionară și negarea Holocaustului.

Decizia privind ridicarea imunității ar putea avea implicații semnificative asupra carierei politice a senatoarei și a proceselor juridice care o vizează în țară.

Ultimele știri

Guvernul României redeschide exploatarea de grafit de la Baia de Fier. O tonă costă 200.000 de euro

Guvernul României pregătește redeschiderea exploatării de grafit de la...

Radu Marinescu, ironii către guvernul Bolojan. Devierile Dunării, un eșec răsunător din cauza „dâmbului” lui Miruță”

Fostul ministru al Justiției, Radu Marinescu, ironizează guvernul demis...

George Simion: nu toți românii pot fi IT-ști. E nevoie și de mineri și oieri

La Forumul de la Neptun, George Simion, președintele AUR,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine