Moscova își schimbă radical abordarea față de SUA, pregătindu-se pentru un conflict prelungit în Ucraina. În timp ce Vladimir Putin laudă noua rachetă Sarmat, oficialii ruși își exprimă neîncrederea în medierea americană, iar Financial Times confirmă scepticismul ambelor părți față de negocierile conduse de SUA.
Rusia a adoptat o poziție mai dură în relațiile cu Statele Unite, conform ultimelor declarații ale liderilor de la Kremlin. Vladimir Putin, Dmitri Peskov și Serghei Lavrov sugerează că se pregătesc pentru un „război lung” în Ucraina. În acest context, Putin a reluat amenințările nucleare, anunțând că racheta Sarmat va fi operațională până la sfârșitul anului 2026.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a reiterat condițiile pentru încheierea conflictului, subliniind că Ucraina trebuie să se retragă din Donbas. „Pentru a deschide calea către negocieri de pace (…) președintele Zelenski trebuie să ordone forțelor armate ucrainene să înceteze focul și să părăsească regiunea Donbas și regiunile rusești”, a declarat Peskov.
Financial Times scrie că atât Rusia, cât și Ucraina consideră negocierile mediate de SUA un eșec. O sursă ucraineană anonimă a declarat: „Nu au existat progrese făcute de americani cu Rusia”. În ciuda speculațiilor occidentale, Moscova pare decisă să continue ostilitățile.
Serghei Lavrov a criticat SUA, acuzându-le de un plan secret pentru a controla piața energetică globală. „Scopul lor este foarte clar: vor să aducă sub controlul lor fiecare rută importantă de aprovizionare cu energie”, a spus Lavrov.
Potrivit lui Lavrov, SUA urmăresc să scoată companiile energetice rusești de pe piețele internaționale, vizând dominația totală a fluxurilor energetice globale. Această retorică dură evidențiază neîncrederea Moscovei în capacitatea SUA de a fi un mediator eficient.
În concluzie, Rusia își menține poziția fermă, ignorând eforturile de mediere ale SUA și pregătindu-se pentru un conflict de durată, în timp ce intensifică amenințările nucleare.
