luni, iulie 7, 2025
27.9 C
București

Boloș, despre CNP-ul fiscal: „Nu ne interesează ce își cumpără oamenii”

Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, a răspuns public criticilor aduse noilor propuneri de măsuri fiscale, în special celor venite din partea opoziției. Într-o postare pe Facebook, ministrul a subliniat necesitatea unor reforme fiscale și a unei gestionări mai eficiente a finanțelor publice în România.

Boloș a evidențiat problemele curente ale sistemului fiscal, declarând: “Avem 175 miliarde lei creanțe neîncasate la buget, un GAP TVA de 32 miliarde lei, un GAP de impozit pe venit de 19 miliarde lei și un GAP la contribuțiile sociale de 53 miliarde lei.” Cu toate acestea, el a subliniat că introducerea de noi taxe nu este soluția optimă, căutând în schimb alternative.

Referitor la modificările propuse pentru Codul de procedură fiscală, ministrul a explicat, conform B1TV: “Una dintre prevederi spune că tranzacțiile pentru clădiri, terenuri și mijloace de transport sunt condiționate de achitarea obligațiilor vânzătorului față de ANAF. Este o măsură de responsabilitate fiscală și de respectare a legii, care protejează interesele publice ale tuturor celor care își plătesc corect taxele.”

Boloș a clarificat și conceptul de “CNP fiscal”, subliniind: “Nu va obliga NICIODATĂ statul pe cineva să-și treacă CNP-ul sau orice altă formă de identificare pe facturi/bonuri. Nu ne interesează ce își cumpără oamenii, mereu ne-a interesat doar să restrângem pe cât posibil canalele prin care se face evaziune fiscală.”

România are nevoie de un sistem fiscal modern, politici publice raționale, de o restructurare de cheltuieli publice, de luptă continuă cu evaziunea fiscală, dar și de o utilizare eficientă a banilor publici destinați românilor” a mai spus ministrul.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine