Ce a spus Diana, fata ucisă de urs, în apelul făcut la 112

Diana, tânăra de 19 ani ucisă de un urs pe un traseu montan din Bușteni, a sunat la 112 chiar când era atacată de animal. Fata a stat în telefon cu dispecerii de la 112 până în ultima clipă.  “Ajutor, mă atacă”, au fost ultimele ei cuvinte.

Aproape în același timp cu Diana, a sunat la 112 și prietenul acesteia, care anunța că un urs extrem de agresiv a tras-o pe tânără într-o râpă.

La ora 15 şi 33 de minute, băiatul i-a spus operatorului că, pe traseu, s-au întâlnit cu o ursoaică şi că Diana a luat-o la fugă, iar animalul sălbatic este pe urmele ei. Dispecerul a iniţiat imediat un apel în sistem conferinţă, la care s-au alăturat poliţişti, jandarmi şi salvamontişti.

Tânărul a fost sfătuit, în timpul apelului, să facă zgomot, să se retragă pe potecă, și să nu se întoarcă cu spatele la urs. Mai mult decât atât, acestuia i s-a spus să își abandoneze bagajele pe potecă, în speranța că animalul va fi atras de hrana din acestea și va renunța la urmărire.

La doar un minut după băiat, la 112 a sunat și Diana. De la celălalt capăt al telefonului, operatorii au asistat îngroziți la atac.

“Mă atacă. Mă atacă. Mă atacă”, a strigat fata în telefon, potrivit Observator.

La scurt timp, prietenul Dianei a revenit cu telefon la 112. Era ora 16.07. Acesta le-a spus salvatorilor exact unde se află. Din nefericire, pentru fată nu s-a mai putut face nimic.

author avatar
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.
Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Netanyahu recunoaște că Israelul se confruntă cu o „izolare” care ar putea dura ani de zile

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a făcut o afirmație rară...

Românii primesc o nouă lovitură în plin val de scumpiri: Ratele vor exploda din octombrie. La cât ajunge IRCC

Peste 500.000 de români se pregătesc să facă față...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine