Ciprian Ciubuc, deputatul AUR care a trăit din alocația copiilor. Cel mai sărac parlamentar în acte

Ciprian Ciubuc deputat AUR, susține că anul trecut a trăit numai din alocația copiilor, o chirie agricolă și un câștig la loto de numai 1.500 de lei. Cel puțin așa a trecut pe declarația de avere, deși alesul poporului a recunoscut că a mai beneficiat și de alte venituri nedeclarate.

Singurul său venit constant încasat anul trecut a fost alocația de stat a celor doi copii ai săi, susține deputatul Ciprian Ciubuc. Acesta mai menționează în declarația de avere o chirie agricolă de 980 de lei anual și un câștig la loto de 1.500 de lei. Întrebat de reporterul Digi24 cum s-a descurcat cu aceste venituri modeste, deputatul a recunoscut că a avut anul trecut venituri pe care nu le-a trecut în declarația de avere.

Deputatul Alianței pentru Unitatea Românilor Ciprian Ciubuc a avut anul trecut cele mai modeste venituri dintre toți parlamentarii. El menționează alocația de stat a celor doi copii ai săi, 4.440 de lei, o chirie agricolă de 980 de lei și un câștig la loto de 1.500 de lei.

Reporter Digi24:Din banii pe care i-ați trecut aici, în declarația de avere, reiese că dumneavoastră și familia ați trăit cu 5 lei pe zi.

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Nu știu ce calcule ați făcut dumneavoastră.

Reporter: Am adunat sumele, le-am împărțit pe lună și la numărul de 4 persoane.

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Este o declarație incompletă și o voi completă.

Întrebat dacă acestea sunt toate veniturile sale, deputatul a declarat pentru Digi24 că mai are două case la Chișinău, pe care le-ar fi închiriat.

Reporter: Aici reiese o chirie agricolă de 980 de lei.

Deputat Ciprian Ciubuc: Da, aia o aveam exact.

Reporter: De ce nu le-ați trecut și pe celelalte?

Deputat Ciprian Ciubuc: Pentru că nu am știut că trebuie să trec și chiriile pentru case.

Parlamentatul AUR și-a amintit brusc că mai are și o firmă, de unde a încasat dividende. El nu a menționat aceste lucruri nici în declarația de avere, nici în cea de interese.

Reporter: Despre ce firme este vorba, că nu sunt trecute în declarația de avere?

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Proimo Profesionist Grup. Am fost singurul asociat în această firmă, nu am avut angajați și conform legii nu este obligatoriu să prezinți un raport contabil, așa ni s-a spus.

Potrivit site-ului termene.ro, firma are un singur acționar, Valeria Ciubuc. Firma a fost înființată în 2017.

Reporter: Din ce ați declarat dumneavoastră anul trecut ca venituri, reiese că ați trăit din alocația copiilor.

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Nu.

Reporter: Dar din ce ați trăit?

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Din dividende.

Reporter: De ce nu le-ați trecut?

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Pentru că nu era gata bilanțul contabil.

Deputatul Ciubuc nu a știu să ne spună câți bani a încasat anul trecut de la firma sa, ca dividende. Ne-a cerut un răgaz, pentru a sta de vorbă cu contabilul său, după care a revenit telefonic cu explicații.

Reporter: În 2020, anul trecut, câți bani ați câștigat dumneavoastră net, pentru a vă întreține familia?

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Încă o dată vă zic, ca și dividende din Proimo Profesionist Grup, am încasat 7.386 de lei.

Reporter: Asta înseamnă 600 și ceva de lei pe lună.

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Da, și mai am venituri pe care nu le-am declarat, de la cele două case pe care le închiriez. O să completez declarația de avere.

Din ultima declarație, reiese că deputatul Ciubuc a trăit anul trecut cu 10 lei pe zi. Mai mult, pe lângă sumele încasate din închirierea caselor sale, și-a amintit că îl ajută și tatăl cu sume de bani, periodic. Nici acestea nu apar în declarațiile depuse la Parlament.

Reporter: Din ce mi-ați spus până acum, domnule deputat, reiese că dumneavoastră și familia dumneavoastră, soția și doi copii, ați trăit lunar cu 1.200 de lei.

Ciprian Ciubuc, deputat AUR: Da. Da. Tata are proprietăți închiriate la Chișinău și ne-a mai susținut pe parcursul timpului.

Din toată discuția purtată cu deputatul AUR reiese că singurul venit constant și la vedere a fost alocația copiilor.

Ciprian Ciubuc: „Venitul constant a fost alocația copiilor și dividende, da.”

Am cerut un punct de vedere conducerii Agenției Naționale de Integritate cu privire la declarația de avere a deputatului Ciubuc, dar încă nu l-am primit.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine