html
duminică, iunie 1, 2025
14.5 C
București

Florin Cîțu, explicații după ce și-a depus mandatul: „Cum ar fi fost să-mi zică mie Olguța Vasilescu ‘Cu votul meu te-am făcut premier’?”

Florin Cîțu a explicat de ce și-a depus mandatul de premier joi, cu doar câteva minute înainte de votul de investitură din Parlament pentru noul său guvern. Deja fostul premier desemnat a spus că decizia sa intempestivă nu are nici o legătură cu Ludovic Orban, căruia i-ar fi lăsat deschisă calea spre fotoliul de premier, ci nu a vrut niciun fel de compromis al PSD și nu și-a dorit să depindă de voturile lor.

„Am văzut că mulți politicieni mă judecă. Decizia mea a fost să refuz categoric orice compromis cu PSD, ALDE, Pro România. Când am văzut că trece guvernul doar cu voturile lor, atunci am refuzat, nu vreau să fac acest compromis. Gândul că m-ar fi votat Olguța Vasilescu, Ciolacu, Șerban Nicolae, Tăriceanu, Florin Iordache, m-a făcut să iau această decizie. Eu mă lupt cu acești oameni. Cu PSD nu luăm prizonieri. Cum ar fi fost să-mi zică mie Olguța Vasilescu ‘Cu votul meu te-am făcut premier’?”, a spus Florin Citu, vineri, la Parlament.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

spot_img

Articole pentru tine

Etichete Uzuale

spot_img