vineri, martie 13, 2026
3 C
București

George Simion vrea ca Guvernul să devină acționar Enel

George Simion, președintele AUR, a declarat că are de gând să facă o petiție prin care să ceară ca Guvernul României să aibă dreptul de a cumpăra acţiunile deţinute de Enel şi de statul italian, potrivit Realitatea

Preşedintele AUR, deputatul George Simion, a declarat miercuri că intenţionează să solicite Guvernului să exercite dreptul de a cumpăra acţiunile deţinute de Enel, care a anunţat că vrea să se retragă din România.

„Vrem să solicităm, în urma anunţului făcut de Enel, Guvernului României să exercite dreptul la preempţiune, dreptul de a cumpăra acţiunile deţinute de Enel şi de statul italian, care vrea să se retragă nu doar din România, ci şi din celelalte ţări unde este prezent”, a precizat Simion la o conferinţă de presă.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine