Președintele francez Emmanuel Macron a lansat critici dure la adresa bombardamentelor ordonate de Donald Trump asupra siturilor nucleare iraniene, acuzând Statele Unite că au încălcat dreptul internațional, cu doar o zi înainte de summitul NATO programat să se desfășoare la Haga pe 24-25 iunie 2025.
Tensiunea dintre cei doi lideri occidentali amenință să umbrească reuniunea Alianței Nord-Atlantice, unde atacurile americane asupra Iranului sunt așteptate să domine agenda discuțiilor.
Macron contestă legalitatea atacurilor americane
În cadrul unei conferințe de presă susținute alături de premierul norvegian Jonas Gahr Støre la Oslo, Macron a adoptat o poziție fermă împotriva acțiunii militare americane. „Nu există o legalitate în aceste lovituri, chiar dacă Franța susține obiectivul de a împiedica Iranul să obțină bomba nucleară”, a declarat președintele francez, potrivit politico.eu, preluat de B1TV.
Liderul de la Palatul Élysée a făcut o distincție clară între legitimitatea obiectivului și legalitatea mijloacelor utilizate. Macron a confirmat că există o legitimitate în neutralizarea structurilor nucleare ale Iranului, însă a subliniat că Statele Unite nu au avut un cadru juridic pentru a lansa bombardamentele asupra siturilor nucleare.
Context militar și diplomatic
Sâmbătă, Donald Trump a anunțat că forțele americane au bombardat trei situri nucleare iraniene, alăturându-se astfel Israelului în războiul declanșat împotriva Teheranului. Această escaladare militară a generat reacții diferite în rândul aliaților occidentali.
Liderii europeni au făcut apel la reținere pe fondul temerilor legate de escaladarea regională în Orientul Mijlociu, recunoscând în același timp amenințarea pe care o reprezintă programul nuclear al Teheranului. Reacțiile au fost însă divizate: în timp ce o parte dintre liderii europeni, precum cancelarul german Friedrich Merz, s-au alăturat Israelului, lăudând statul evreu pentru că a făcut „munca murdară” a Occidentului prin loviturile aplicate Iranului, Franța a adoptat o abordare diferită.
Oficialii francezi au menținut constant poziția că singura modalitate de a ține în frâu în mod permanent ambițiile nucleare ale Iranului este diplomația. Aceștia au insistat pentru discuții în urma atacurilor israeliene și americane, pledând pentru o abordare negociată a crizei.