duminică, aprilie 12, 2026
14.4 C
București

Nicolae Ciucă, promisiuni electorale: dacă PNL ajunge la guvernare, mai dă bani profesorilor

Președintele PNL, Nicolae Ciucă, a anunțat un angajament ferm al partidului pentru creșterea salariilor din Educație la același nivel cu cele din Sănătate până în anul 2028. Declarația a fost făcută în fața a aproximativ 2.000 de cadre didactice, unde Ciucă a subliniat importanța investiției în profesori pentru viitorul României.

Viitorul României depinde de calitatea educației, iar aceasta începe cu profesorii! Prea des am auzit că cea mai bună investiție este în educație. Eu spun și mai clar: această investiție trebuie să însemne investiția în profesori,” a scris Nicolae Ciucă într-o postare pe Facebook, adăugând că „PNL își asumă un angajament ferm: până în 2028, salariile din Educație vor ajunge la același nivel cu cele din Sănătate”, transmite PsNews.

Liderul liberal a mai afirmat că profesorii sunt „fundamentul unui viitor mai bun” și că finanțarea educației de calitate trebuie să înceapă cu salariile acestora, astfel încât să fie motivați și respectați.

Ultimele știri

“O nouă Gaza?” – Amenințarea care divide Europa: Spania, primul stat care forțează mâna UE împotriva Israelului

Pedro Sánchez, președintele guvernului spaniol, a solicitat suspendarea acordului...

Alegeri în Ungaria – Budapesta votează masiv. Prezența la vot doboară recorduri

Alegătorii maghiari votează masiv iar prezența la vot în Budapesta,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine