Nicușor Dan, despre cum îl poate învinge pe George Simion: „Asta îmi dă şanse foarte mari să câştig”

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, apreciază că şansele sale de reuşită cresc dacă vă exista o prezenţă mare la urne pe data de 18 mai.

„Trebuie să vedem cu toţii analizele sociologice: câţi oameni spun că vor veni la vot; câţi dintre cei care au votat alţi candidaţi, în ce mod s-au reorientat… Dar, în principiu, da. În principiu, o prezenţă de 11 milioane îmi dă şanse foarte mari să câştig”, a arătat edilul general, într-o declaraţie acordată presei, conform agerpres.

În ce priveşte participarea la o dezbatere electorală cu contracandidatul său, George Simion, primarul Capitalei a precizat că astfel de evenimente trebuie organizate de posturile tv sau alte instituţii credibile.

„Pentru moment, există câteva, pentru săptămâna viitoare. Acestea sunt lucrurile serioase la care am spus că voi participa”, a replicat el.

Nicuşor Dan a respins ideea că ar “fugi” de o dezbatere

“Cred că românii judecă cu capul lor şi văd ce e serios şi ce e fonfleu în campania asta. O să avem nişte dezbateri la care sper să vină, organizate serios de posturi de televiziune”, a spus el.

Nicuşor Dan a menţionat că una dintre temele care ar trebui dezbătute în cele două săptămâni de campanie este “cultura dialogului” în societatea românească.

El a subliniat că politicienii trebuie să transmită mesaje care unesc societatea, nu care “incită” la violenţă.

Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Stelian Tănase: “Liberalii pun la cale să-l dea la o parte pe Bolojan, să plece la Oradea”

Politologul și scriitorul Stelian Tănase susține că în Partidul...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine