duminică, mai 31, 2026
14.6 C
București

Polițistul AUR-ist care va conduce Uzina Mecanică Sadu. Marfa „critică” se produce acolo

Viorel Salvador Caragea, fost comandant al Poliției Gorj, a fost numit administrator special al Uzinei Mecanice Sadu. Decizia, confirmată de Ministerul Economiei condus de Irinel Darău, a stârnit controverse, mai ales că motivele numirii nu au fost clarificate.

Viorel Salvador Caragea, fost lider al Poliției Județene Gorj, a fost numit administrator special la Uzina Mecanică Sadu, o decizie confirmată de Ministerul Economiei. Totuși, criteriile din spatele acestei numiri nu au fost încă dezvăluite.

Caragea a avut un traseu politic variat, fiind președintele filialei Gorj a Partidului Ecologist Român și membru al AUR, din care s-a retras ulterior. A fost contestat atât de polițiști, cât și de oameni de afaceri din Gorj.

În 2015, Caragea a fost mutat de la conducerea IJP Gorj la Centrul chinologic Sibiu, pensionându-se în 2017. La alegerile locale din Târgu Jiu, a candidat independent, obținând 4,62% din voturi, în timp ce candidatul USR, Radu Miruță, a primit 2,15%.

Într-un interviu pentru TV Sud din 2024, Caragea a afirmat că este doar un membru simplu al AUR, fără intenții de candidatură, și a explicat motivele înscrierii sale în partid. A menționat că a fost rugat să ajute la organizarea la Gorj.

Caragea a declarat pentru G4 Media că a aflat de numire după ce a aplicat la un interviu acum două luni. El consideră decizia una bazată pe criterii profesionale, deși acestea nu au fost specificate.

Caragea a subliniat că pregătirea sa ca inginer și experiența în poliție au contribuit la selecția sa. A fost implicat anterior într-o acțiune de amploare la fabrica de armament în 2013, care a dus la descoperiri semnificative.

Ministrul USR al Economiei, Irinel Darău, nu a oferit detalii despre motivele numirii. Caragea a precizat că relația sa cu ministrul Apărării, Radu Miruță, nu a influențat numirea sa la UM Sadu. Uzina, fondată în 1939, face parte din ROMARM și produce muniție specifică NATO.

Ultimele știri

Ion Cristoiu analizează dezinformarea și influențele externe. Poate coincide cu interesul Rusiei

Ion Cristoiu a analizat fenomenul dezinformării, considerând-o o acțiune...

Putin caută un pretext pentru escaladare. Posibilele mutări ale Kremlinului

Istoricul Armand Goșu consideră că Vladimir Putin are nevoie...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine