PSD îi impută lui Bolojan că întârziat pachetul de stimulare a economiei: „Cinci luni de indecizie și tergiversare”

PSD acuză guvernul că a amânat nejustificat măsurile de stimulare economică, propuse de social-democrați cu cinci luni în urmă. Premierul Ilie Bolojan anunță un pachet de relansare economică, care va fi prezentat partenerilor sociali.

PSD susține că actuala situație economică ar fi putut fi evitată dacă propunerile lor ar fi fost adoptate mai devreme. Social-democrații susțin că întârzierea este responsabilitatea premierului Ilie Bolojan.

„Programul PSD de stimulare a economiei devine realitate după cinci luni de indecizie şi tergiversare din partea premierului Ilie Bolojan”, afirmă PSD într-un comunicat citat de Agerpres. Ei consideră că deficitul poate fi redus prin creșterea veniturilor, nu doar prin tăieri drastice.

Partidul remarcă o scădere a consumului pentru a cincea lună consecutiv, cea mai lungă de la criza din 2009-2010. Ei subliniază că România are cea mai mare inflație din UE, de 8,6%.

PSD reproșează premierului că nu a luat în considerare propunerile lor. „Dacă premierul Bolojan ar fi ascultat şi înţeles criticile PSD, multe dintre măsurile sale excesive, arbitrare şi profund nocive n-ar fi existat”.

Ilie Bolojan a anunțat că va prezenta un pachet de relansare economică în zilele următoare. Acesta va fi discutat în cadrul Consiliului Economic și Social.

Pachetul include măsuri pentru sprijinirea investițiilor mari și stimularea exporturilor. Se intenționează și introducerea unui preț administrat la gaze pentru consumatorii casnici.

Premierul a anunțat și trei proiecte de ordonanță pentru simplificarea birocrației. Acestea vizează avizele de mediu, autorizațiile de securitate la incendiu și avizele pentru investiții mari.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine