joi, mai 28, 2026
22.2 C
București

Răsturnare de situație. George Simion anunță că AUR nu îl susține pe Călin Georgescu: El vrea să fie candidat independent

Președintele AUR, George Simion, a declarat, vineri, că AUR „nu îl susține pe Călin Georgescu”. „Suntem alături de români, nu de o persoană”, a spus președintele AUR.

Întrebat de jurnaliști de ce nu îi propune lui Călin Georgescu să fie candidatul AUR la prezidențiale, Simion a răspuns: „Călin Georgescu vrea să fie un candidat independent. Noi suntem alături de români, nu de o persoană. Nu îl susținem pe domnul Georgescu. Mă întreb de ce nu e doamna Lasconi aici. Noi susținem dreptul românilor”.

„Nu este o formă de presiune, cum pretind unii și alții, care ar vrea, probabil, să nu mai existe proteste. Ar trebui să stăm liniștiți la locurile noastre că știu ei ce să facă: să facă alegerile peste doi ani, peste trei ani, să decidă ei cine este președintele, pentru că, aparent, poporul român dacă decide nu este bine. Suntem aici pentru a apăra democrația, pentru a apăra statul de drept”, a declarat Simion, în fața sediului Curții Constituționale, potrivit Agerpres.

AUR consideră că anularea alegerilor prezidențiale reprezintă „un atac” direct asupra democrației românești, iar decizia CCR „sfidează” voința liber exprimată a cetățenilor și „subminează” încrederea în instituțiile fundamentale ale statului, dar și legitimitatea procesului electoral.

Și AUR organizează pe 12 ianuarie un miting.

Ultimele știri

Alexandru Nazare, audiat ore în șir la DNA chiar când urma să fie propus premier. Nu ar fi întâmplător

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a fost audiat timp de...

BNR, avertisment sumbru despre banii românilor: Inflaţia rămâne din două cifre până spre final de 2026

Banca Națională a României estimează că rata inflației va...

Discursul lui Nicușor Dan la Cotroceni, spectacol involuntar de stand-up comedy

În cadrul unui summit despre dezinformare la Palatul Cotroceni,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine