Romtehnica cere despăgubiri de 40 milioane euro de la Otokar pentru întârzieri. Turcii apelează la instanță

Romtehnica solicită despăgubiri de 40 milioane euro de la Otokar, acuzând întârzieri la livrarea vehiculelor militare. Contractul semnat cu MApN, în valoare de 857 milioane euro, prevede furnizarea a 1.059 de vehicule blindate COBRA II. Otokar a anunțat că va contesta cererea în instanță.

Compania Națională Romtehnica, aflată sub coordonarea Ministerului Apărării Naționale, cere despăgubiri de aproape 40 milioane euro de la producătorul turc de sisteme terestre militare Otokar. Motivul invocat este livrarea întârziată a unor vehicule militare.

Otokar a câștigat un contract de 857 milioane euro pentru furnizarea a 1.059 de vehicule 4×4 tactice blindate COBRA II. Acesta este cel mai mare acord de export al Turciei pentru vehicule blindate. Romtehnica a luat atitudine din cauza întârzierilor.

Conform Army Recognition, pe 10 iunie 2025, Otokar a trimis primele vehicule în România. Romtehnica acuză întârzierea livrării a 194 de unități din primul lot fabricat.

Contractul a fost semnat pe 27 noiembrie 2024, iar Otokar nu a respectat termenele intermediare pentru producția locală în România. Romtehnica cere despăgubiri de 191.847.899,70 lei.

Otokar a anunțat că a depus o acțiune în justiție pentru anularea cererii, dar a precizat că va efectua plata la termenul scadent, 16 ianuarie 2026.

Problemele Otokar nu se opresc aici. Autobuzele furnizate Bucureștiului au avut defecțiuni, iar mentenanța asigurată de subcontractorul Happy Garage SRL a ridicat numeroase semne de întrebare.

Președintele Sindicatului Transpublic STB, Valer Ciobănescu, a explicat că problemele la autobuze sunt legate de scurgeri de ulei și combustibil, care duc la incendii. Două autobuze au luat foc de la începutul anului, evidențiind problemele de întreținere.

Ultimele știri

Buget record pentru CSM în 2026. Creștere de aproape 50% comparativ cu anul precedent

Bugetul Consiliului Superior al Magistraturii pentru 2026 este de...

Isărescu avertizează despre scăderea consumului: „Am evitat recesiunea anuală”

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a anunțat că România a...

Și-a pierdut autoritatea. „Degeaba vrea domnul Bolojan să taie acum cheltuieli” spune Claudiu Năsui

Claudiu Năsui, fost ministru USR al Economiei, acuză Guvernul...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine