joi, noiembrie 13, 2025
8.9 C
București

Sătenii din Siliștea au sărit la bătaie când au văzut utilajele de forare. Pe acolo va trece drumul expres Focșani-Brăila

Sătenii din Siliștea s-au răsculat și au sărit la bătaie cu angajații veniți să foreze pământurile pentru construirea viitorului drum expres Focșani-Brăila. Oamenii au devenit violenți când au văzut utilajele de forare, necesare pentru realizarea studiului de fezabilitate.

A fost nevoie de intervenția Poliției și a Jandarmeriei pentru a-i scăpa pe tehnicieni de furia sătenilor din Siliștea, Brăila, transmite B1TV.

Dificultăți în realizarea studiilor geotehnice necesare finalizării studiului de fezabilitate al viitorului Drum Expres Focșani-Brăila!

În pofida dispozițiilor legale, anumiți cetățeni de pe raza localității Siliștea, județul Brăila, au încercat să împiedice accesul personalului și al utilajelor pentru realizarea studiilor geotehnice în teren, astfel încât a fost nevoie de intervenția poliției și a jandarmeriei pentru ca acestea să se poată realiza”, a anunțat conducerea Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Reprezentanții CNAIR fac apel la cetățeni să înțeleagă faptul că realizarea unei infrastructuri rutiere moderne „este de interes național și conduce la dezvoltarea economică a zonei și a nivelului de trai pentru locuitori”.

Aceste studii sunt obligatorii pentru realizarea obiectivului de investiții la un nivel de calitate superior și dețin toate aprobările legale, astfel încât împiedicarea realizării lor constituie atât o stagnare a implementării proiectului, cât și o încălcare a legii”, explică reprezentanții CNAIR.

Finanţarea contractului în valoare de 15 milioane de lei va fi asigurată din fonduri europene nerambursabile, studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic de execuţie având un termen de realizare de maximum 24 de luni.

Potrivit informaţiilor din caietul de sarcini, profilul transversal al drumului va avea caracteristicile unui drum expres cu 2×2 benzi de circulaţie (3,5 m/bandă), zonă mediană de 3 m şi acostamente de 2×2,25 m din care 0,75 m benzi de încadrare cu aceeaşi structură rutieră ca a benzilor de circulaţie şi 1,5 m acostament consolidat.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Medicul Cristian Andrei, acuzat de către alte șapte femei de abuzuri sexuale întinse pe o perioadă de 20 de ani

Medicul Cristian Andrei, unul dintre cei mai mediatizați psihoterapeuți...

Motivul pentru care dosarul „Dragnea, vizită la Trump” a fost clasat. DNA spune că „fapta nu există”

DNA a clasat pe 10 septembrie 2025 dosarul ”Dragnea, vizită...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine