Schimb acid de replici între Piedone și Anastasiu. „Îmi pare rău că nu v-am controlat firmele! Nu vă prinde rolul de fecioară”

Fostul președinte al ANPC, Cristian Popescu Piedone, a lansat un atac la adresa lui Dragoș Anastasiu, care a criticat statul român, în special instituții precum ANPC și ANAF.

În conferința de presă în care și-a anunțat demisia, vicepremierul Dragoș Anastasiu a criticat dur comportamentul autorităților de control, în special al ANPC, referindu-se la metodele folosite în timpul inspecțiilor din sectorul HoReCa.

Reacția lui Piedone

Replica fostului șef al ANPC nu a întârziat să apară. Acesta a reacționat pe un ton extrem de critic la acuzațiile lui Anastasiu.

„Îmi pare rău că nu v-am controlat firmele dumneavoastră! Sunteți în Guvernul României și sunteți în pantaloni scurți. Într-o astfel de instituție s-ar impune măcar respectul unei costumații potrivite”, a spus acesta pentru Știri pe surse.

Piedone l-a atacat în mod direct pe fostul vicepremier: „Timp de 8 ani, ați dat șpagă, dar dumneavoastră spuneți că eu am umilit. Eu nu am făcut altceva decât să trezesc oamenii ca să vadă ceea ce aceia ca dumneavoastră le ascundeți.”

El a continuat: „Nu vă prinde rolul de fecioară. Himenul dumneavoastră moral s-a rupt de mai bine de 8 ani, iar fetele mari nu se mai poartă, mai ales în politică și afaceri.”

Fostul președinte ANPC a subliniat că, deși a fost vizat de denunțuri de-a lungul carierei, nu a avut niciodată calitatea de martor denunțător, spre deosebire de Dragoș Anastasiu, implicat în prezent într-un scandal legat de posibila sa colaborare cu DNA pentru a scăpa de urmărirea penală într-un dosar de mită către ANAF.

Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Austria evaluează renunțarea la neutralitate și aderarea la NATO. “Nu putem sta cu mâinile în sân. Lumea s-a schimbat”

Ministrul de externe al Austriei, Beate Meinl-Reisinger, a deschis...

Viktor Orban readuce în discuție problema teritorială. Frontiera cu România a fost trasată „împotriva voinței maghiarilor”

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a făcut declarații controversate privind...

Dragoș Anastasiu a plâns la conferința de presă în care și-a dat demisia din funcția de vicepremier

Vicepremierul Dragoș Anastasiu a organizat duminică, 27 iulie, ultima...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine