Cum o bătaie la benzinărie a dus la o poveste de dragoste și două condamnări în Iași

Uneori, dragostea poate apărea în cele mai neașteptate circumstanțe. Așa s-a întâmplat și în cazul unui cuplu din Iași, care și-a început relația în urma unui scandal izbucnit la o stație de carburanți. Incidentul a avut loc anul trecut, în luna martie, și s-a soldat cu două condamnări pentru agresorii celor doi îndrăgostiți.

Totul a pornit de la o nesimțire în trafic. Alice T. și Răzvan E., ambii la volanul unor mașini diferite, au vrut să evite coada de la benzinărie și au intrat în față, stârnind furia celorlalți șoferi. Doi dintre aceștia nu s-au mulțumit doar să protesteze verbal, ci au recurs la violență.

Primul care a atacat a fost Gheorghe Vieriu, care a folosit un spray lacrimogen asupra lui Răzvan E., care se afla într-o Dacie Sandero. Apoi, l-a lovit cu pumnul în față, provocându-i răni. Alice T., care conducea un VW Golf, a coborât din mașină pentru a-l întreba ce face.

A doua victimă a fost Alice T., care a fost agresată de Mihai Mareș. Acesta i-a strâns gâtul cu putere și i-a dat trei capete de mașină. Răzvan E. a încercat să o salveze, dar a fost din nou lovit de Vieriu, transmite B1TV.

Cei doi agresori au vrut să fugă de la locul faptei, dar Răzvan E. le-a blocat calea, punându-se în fața mașinii lui Mareș. Acesta nu s-a oprit și l-a luat pe capotă pe Răzvan E., aruncându-l pe asfalt.

În urma incidentului, Alice T. și Răzvan E. au ajuns la spital, unde au primit îngrijiri medicale. Au depus plângere penală împotriva celor doi agresori și au cerut despăgubiri materiale și morale.

Între timp, ceva neobișnuit s-a întâmplat între cei doi răniți: s-au îndrăgostit. Au decis să se căsătorească și au apărut în fața instanței ca soț și soție.

Procesul a durat mai bine de un an și s-a terminat cu condamnarea celor doi agresori la închisoare cu suspendare. Mareș a primit 9 luni de detenție, iar Vieriu 6 luni. De asemenea, au fost obligați să plătească daune civile în valoare de 20.500 lei către soții E.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs de către inculpați. Până atunci, Alice T. și Răzvan E. se bucură de dragostea lor născută dintr-o bătaie la benzinărie.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.
Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine