AUR condamnă introducerea „taxei pe tranzacțiile bancare” / „UDMR inventează noi metode de a-i jecmăni pe români”

AUR condamnă ferm intenția vehiculată în spațiul public privind introducerea unei „taxe pe tranzacțiile bancare”, se arată într-un comunicat de presă. Noua taxă ar fi  propusă de UDMR, partid din care face parte actualul ministru al Finanțelor, Tanczos Barna, conform sursei citate.

„Sub masca unor discuții tehnice și fără niciun fel de transparență, se pregătește o nouă formă de povară fiscală pe spatele cetățenilor români”, transmite AUR.

Potrivit AUR, care citează informațiile apărute în mass-media, „această taxă ar urma să fie de 1 leu pe tranzacție până la o anumită sumă și 3 lei pentru tranzacțiile mai mari, fiind percepută direct de stat la fiecare plată electronică sau transfer bancar”.

„Practic, românii ar plăti de două ori: odată către bancă, și a doua oară către statul lacom, pentru simplul gest de a-și administra banii legal și transparent”.

Petrișor Peiu, senator AUR, își exprimă revolta față de UDMR și „complicii lor”, care caută soluții facile, în opinia sa.

„Este revoltător că, în loc să taie din risipă, clientelism și privilegiile sinecuriștilor, UDMR și complicii lor cu care se pregătesc să facă o nouă coaliție caută soluții facile: să bage mâna și mai adânc în buzunarul cetățenilor cinstiți.

Într-o perioadă în care tot mai mulți români abia își mai pot plăti facturile, ideea unei astfel de taxe este nu doar toxică, ci profund antisocială. Efectul va fi descurajarea tranzacțiilor bancare și accentuarea economiei gri, exact contrariul a ceea ce un guvern responsabil ar trebui să își propună”, declară Petrișor Peiu, senator AUR.

Ultimele știri

Adrian Câciu (PSD) îl contrazice pe llie Bolojan: ‘Să vă ajut cu bugetul, sunt bani / Cu plăcere’

Deputatul PSD Adrian Câciu contestă afirmațiile premierului Ilie Bolojan...

Scenariu extrem invocat de Moscova: Prezența trupelor occidentale în Ucraina ar putea declanșa o ‘iarnă nucleară’

Rusia avertizează asupra riscului unei „ierni nucleare” dacă trupele...

Reforma lui Ilie Sărăcie: au crescut ușor încasările la buget, dar a scăzut drastic consumul

Bugetul României a înregistrat în 2025 încasări record de...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine