sâmbătă, aprilie 25, 2026
20.3 C
București

Trump cere Europei să prioritizeze conflictul din Ucraina. Cum a răspuns când a fost întrebat direct dacă preia Groenlanda prin forță

Donald Trump a cerut Europei să își concentreze atenția asupra conflictului din Ucraina, aflat deja în al patrulea an, și nu asupra Groenlandei. El invocă securitatea națională a SUA în fața amenințărilor din partea Chinei și Rusiei.

Președintele american a afirmat că nu exclude utilizarea forței pentru a ocupa Groenlanda, răspunzând „Fără comentarii” la o întrebare pe această temă într-un interviu telefonic acordat NBC.

Tensiunile dintre Uniunea Europeană și Statele Unite sunt în creștere, pe fondul discuțiilor despre posibile conflicte comerciale cauzate de taxe vamale reciproce.

Trump a amenințat Danemarca și alte șapte state europene cu impunerea unor taxe vamale de 10% dacă se vor opune anexării Groenlandei de către SUA.

Președintele și-a exprimat frustrările într-un mesaj adresat premierului norvegian Jonas Gahr Store, menționând că nu a primit Premiul Nobel pentru Pace după ce „a încheiat opt războaie”.

Trump a avertizat că tarifele vor fi aplicate începând cu 1 februarie 2026, inclusiv Norvegiei, ca reacție la declarația premierului Store.

Premierul norvegian a afirmat: „Poziția Norvegiei vizavi de Groenlanda este clară. Groenlanda este parte a Regatului Danemarcei, iar Norvegia susține Regatul Danemarcei în această chestiune.”

Ultimele știri

Linia feroviară Cantemir-Fălciu, redeschisă între România și Moldova. Care e prima ei destinație

Linia de cale ferată Cantemir-Fălciu, ce leagă România de...

ANAF scoate la licitație bunuri de lux confiscate de la politicieni. Pescariu și Vanghelie, printre cei vizați

ANAF începe licitația pentru bunuri de lux confiscate de...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine