sâmbătă, aprilie 25, 2026
11.8 C
București

Nicușor Dan despre relațiile internaționale și poziția României. „Avem nevoie de această relație transatlantică, Europa și România”

Președintele Nicușor Dan a făcut declarații de presă înainte de reuniunea informală a Consiliului European. Printre subiectele discutate s-au numărat planurile SUA de a anexa Groenlanda și decizia României de a se alătura Consiliului pentru Pace.

Nicușor Dan a subliniat importanța relațiilor transatlantice, menționând că discuțiile din cadrul consiliului vor aborda subiecte precum Groenlanda, Ucraina și tarifele comerciale. De asemenea, ar putea fi discutat și acordul Mercosur.

Președintele a afirmat că România consideră suveranitatea un aspect esențial, subliniind că orice chestiuni de apărare ar trebui rezolvate prin dialog, mai ales între două țări membre NATO.

El a subliniat complexitatea situației, explicând că aderarea la Consiliul pentru Pace ar implica o analiză detaliată a drepturilor și obligațiilor internaționale. Această analiză ar trebui să ia în considerare raportul cu carta ONU.

Nicușor Dan a reiterat că „avem nevoie de această relație transatlantică, Europa și România”, subliniind importanța cooperării internaționale.

În contextul discuțiilor internaționale, România își menține poziția fermă privind respectarea dreptului internațional și a suveranității naționale.

Președintele a mai spus că aceste subiecte sunt prioritare și că România va continua să-și exprime punctul de vedere în cadrul întâlnirilor europene.

Ultimele știri

O barmaniță din Moscova, acuzată de blasfemie. A dat o interpretare „specială” unui cozonac tradițional Kulich de Paște

Incidentele recente din Rusia, legate de utilizarea neconvențională a...

Liderul senatorilor AUR acuză că vicepremierul Oana Gheorghiu „promovează un mecanism netransparent de vânzare a acțiunilor statului”

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, acuză vicepremierul Oana Gheorghiu...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine