Trump a îndemnat Europa să fie „foarte precaută” din cauza „problemelor grave legate de migrație și energia verde”

Donald Trump a emis un avertisment către Europa, subliniind problemele majore legate de imigrație și energie. Președintele a explicat de ce SUA va oferi un sprijin limitat în apărare, în cadrul noii Strategii.

Donald Trump a declarat că Europa trebuie să „fie foarte precaută” din cauza provocărilor legate de imigrație și energie. Avertismentul său a venit în contextul unei conferințe de presă de la Casa Albă.

Trump a răspuns la întrebările privind noua Strategie a SUA, care prevede un sprijin limitat pentru Europa în domeniul apărării. El a afirmat că are „relații foarte bune cu Europa”.

Președintele SUA a subliniat că a reușit să crească nivelul cheltuielilor pentru PIB de la 2% la 5%, considerând acest lucru un succes neașteptat. El a menționat că Europa alocă o parte semnificativă din aceste fonduri și că ambele părți dețin echipamente militare de top.

Trump a subliniat că, deși relațiile cu Europa sunt bune, continentul trebuie să fie precaut. Problemele legate de imigrație și energie ar putea transforma Europa „de nerecunoscut”, a spus el.

Un exemplu oferit de Trump a fost Marea Britanie, care, deși are petrol în Marea Nordului, a închis industria și cumpără energie din Norvegia. El a subliniat că Norvegia, cu resurse financiare semnificative, este de asemenea vulnerabilă.

Criticând dependența de turbinele eoliene, Trump s-a declarat dezamăgit de situația energetică din Europa. El a reiterat dragostea sa pentru Europa și poporul european, dar a insistat că trebuie să fie precauți, având în vedere „problemele uriașe” cu imigrația și energia.

Ultimele știri

Avertisment oficial: SMS-urile legate de plata rovinietei sunt o capcană periculoasă

CNAIR avertizează șoferii asupra unei noi tentative de fraudă...

Pensionarii din București riscă să piardă gratuitatea la transport. Decizia, blocată de lipsa unei majorități clare.

Primarul general Ciprian Ciucu propune eliminarea gratuității la transportul...

Se încheie epoca apei la 15 lei pe Aeroportul Otopeni. Călătorii au acces gratuit la apă potabilă

Începând de luni, pasagerii Aeroportului „Henri Coandă” din București...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine