Președintele Franței, Emmanuel Macron, avertizează că Iranul are încă resurse militare semnificative, chiar după atacurile SUA și Israel. Macron cere clarificări de la Trump privind obiectivele militare din regiune.
Emmanuel Macron a declarat că, deși capacitățile balistice ale Iranului au fost afectate, acestea nu au fost complet distruse. „Capacitățile balistice militare ale Iranului au suferit deja daune considerabile, dar Teheranul continuă să atace mai multe țări din regiune și, prin urmare, capacitățile sale nu au fost reduse la zero”, a spus Macron după o întâlnire a liderilor G7, conform AFP și Agerpres.
Declarațiile lui Macron contrazic afirmațiile președintelui Donald Trump, care a spus într-un interviu pentru Axios că „practic nu mai este nimic de atacat” în Iran și că războiul ar putea lua sfârșit în curând.
Deși Trump sugerează că operațiunea militară și-a atins obiectivele, oficiali americani și israelieni susțin că nu există încă o directivă clară privind finalizarea conflictului. „Mici detalii… Oricând voi dori să se termine, se va termina”, a declarat Trump într-o discuție telefonică cu reporterii Axios.
Macron a mai spus că nu a primit confirmări de la serviciile de informații franceze sau aliate despre folosirea de către Iran a minelor navale în Strâmtoarea Ormuz. El a avertizat că o astfel de mișcare ar fi „o alegere gravă” pentru Teheran.
Anterior, Trump a avertizat Iranul cu „consecințe militare fără precedent” dacă va amplasa mine în această rută maritimă strategică. La scurt timp, armata americană a declarat că a distrus 16 nave iraniene suspectate de amplasarea minelor în apropierea strâmtorii.
„Forțele americane au eliminat mai multe nave de război iraniene pe 10 martie, inclusiv 16 nave de plasare a minelor în apropierea strâmtorii Ormuz”, a transmis armata SUA pe platforma X, confirmând operațiunile din regiune.
