Donald Trump și-a exprimat nemulțumirea față de aliații care nu sprijină redeschiderea forțată a Strâmtorii Hormuz, controlată de Iran. În același timp, prețurile la combustibil în SUA au atins un nou record, iar tensiunile dintre Iran și Israel escaladează.
Donald Trump a criticat aliații care nu s-au arătat dispuși să sprijine SUA în redeschiderea Strâmtorii Hormuz. Acesta a sugerat că „țările nemulțumite de prețurile ridicate la combustibili ar trebui să-și procure singure petrolul”.
Pe platforma Truth Social, fostul președinte american a declarat că SUA nu vor mai ajuta aliații care nu le-au sprijinit. „Iranul a fost, practic, decimat. Partea grea s-a terminat. Duceți-vă și procurați-vă singuri petrolul”, a transmis el.
Trump a recomandat, de asemenea, ca aliații să cumpere combustibil din SUA, menționând că „avem din belșug”, conform Euronews.com.
Comentariile lui Trump au survenit în ziua în care prețurile la benzină din SUA au depășit 4 dolari pe galon, atingând o medie națională de 4,02 dolari, potrivit clubului auto AAA. Creșterea prețurilor vine pe fondul instabilității globale.
În aceeași perioadă, Iranul a lansat rachete în Orientul Mijlociu ca răspuns la atacurile israeliene asupra Teheranului. Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a declarat că „peste jumătate din obiectivele sale militare au fost atinse”.
Sirenele au sunat în Ierusalim, iar armata israeliană a reacționat la atacurile iraniene. Mass-media iraniană a raportat explozii în Teheran, care au provocat întreruperi de curent și au lovit „obiective militare”.
