sâmbătă, iunie 13, 2026
20.8 C
București

Raed Arafat, prima reacție după acuzațiile de contrabandă. A început să citească din acte

Raed Arafat, șeful DSU, răspunde acuzațiilor de contrabandă cu un elicopter militar. Arafat publică documente care să dovedească legalitatea acțiunilor sale și respinge acuzațiile ca fiind nefondate.

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a fost pus sub urmărire penală pentru contrabandă cu un elicopter militar. Arafat a reacționat pe Facebook, oferind detalii și documente doveditoare.

„Având în vedere solicitările repetate de informații cu privire la dosarul penal…”, a scris Arafat, subliniind că acțiunile sale au fost în acord cu avocații săi și nu constituie un afront la adresa justiției.

Arafat a cerut clarificări oficiale după comunicarea acuzației. El a menționat că toate aspectele preluării elicopterului au fost discutate cu Direcția Generală a Vămilor și ANAF. Procedurile au fost respectate conform indicațiilor autorităților, susține Arafat.

Șeful DSU a arătat că informațiile au fost comunicate organelor de urmărire penală din 2021. „În susținerea celor de mai sus, anexez pozele cu corespondența relevantă”, a precizat el.

Arafat a subliniat că toate activitățile au fost transparente și că acuzațiile de contrabandă sunt nefondate și contradictorii, deoarece contrabanda implică clandestinitate.

Arafat susține că acuzațiile sunt o „distorsionare evidentă a realității”, având în vedere că DNA a clasat suspiciunile privind mita sau abuzul în serviciu.

Arafat a mai precizat că elicopterul a fost adus în 2017, când IGAv nu era sub coordonarea sa. El consideră că se încearcă denigrarea sa și a DSU, pe baza unor acuzații nefondate.

„Am încredere însă că o analiză obiectivă și responsabilă a tuturor documentelor deja existente va conduce la clarificarea rapidă a situației”, a concluzionat Arafat.

Ultimele știri

Revizuire în scădere a prognozelor economice pentru România. Banca Mondială avertizează asupra constrângerilor fiscale

Banca Mondială a redus prognozele de creștere pentru economia...

Victor Ponta avertizează asupra colapsului economic. „România se prăbușește economic”

Victor Ponta atrage atenția asupra situației economice critice din...

Viorel Cataramă critică birocrația și corupția în afaceri. Cele două categorii de antreprenori din România

Într-o discuție la „Marius Tucă Show”, Viorel Cataramă a...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine