Sorin Grindeanu, liderul PSD, se declară pregătit să devină premier dacă partidul și viitoarea majoritate parlamentară îl susțin. Într-un context politic tensionat, Grindeanu a criticat actuala direcție economică și a subliniat necesitatea unei soluții rapide pentru stabilitatea politică. USR și PNL au reacționat dur la declarațiile sale.
Sorin Grindeanu, liderul PSD, a declarat luni că este gata să preia funcția de prim-ministru, dacă partidul său și viitoarea majoritate parlamentară îl vor considera potrivit. Acesta a subliniat că decizia va fi luată în interiorul partidului și prin consultări politice.
Grindeanu a făcut declarațiile după o întâlnire cu ambasadorii statelor UE, accentuând că PSD participă activ la discuțiile pentru formarea unui nou Guvern. El a criticat dur direcția economică a premierului interimar Ilie Bolojan, considerând-o „greșită.”
Liderul social-democrat a subliniat importanța datelor economice care urmează să fie publicate de INS, afirmând că acestea vor reflecta managementul actualei conduceri executive.
În paralel, Diana Buzoianu, ministrul interimar al Mediului din partea USR, a criticat alianța PSD și AUR, acuzându-le că au destabilizat scena politică. Ea a cerut ca PSD să își asume responsabilitatea pentru criza actuală.
Buzoianu a subliniat că PSD și AUR trebuie să prezinte un plan clar pentru guvernare, acuzând ipocrizia politică și lipsa de soluții concrete.
PNL a transmis un comunicat în care acuză PSD de menținerea crizei politice și de lipsa unor soluții reale pentru formarea unei noi majorități stabile. Liberalii consideră că instabilitatea afectează economia și încrederea externă.
PNL a cerut ca PSD să explice public ce soluții a propus la consultările de la Cotroceni, subliniind că nu se poate continua fără asumare politică clară și fără un plan viabil pentru guvernare.
