joi, iulie 30, 2026
31 C
București

Ion Cristoiu prezintă două scenarii pentru plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria: ‘S-a format un guvern paralel’

Ion Cristoiu sugerează că premierul interimar Ilie Bolojan ar putea renunța la funcție, pe fondul presiunii politice crescute și a unui guvern paralel condus de Grindeanu. Jurnalistul prezintă două scenarii posibile pentru plecarea sa din Palatul Victoria.

Ion Cristoiu consideră că Ilie Bolojan, aflat în postura de premier interimar, riscă să piardă capitalul de imagine acumulat până acum, pe măsură ce presiunea politică se intensifică. Jurnalistul a expus două scenarii prin care Bolojan ar putea să părăsească Palatul Victoria.

Prima variantă analizată de Cristoiu este formarea unei alianțe între PSD și AUR. “Prima variantă ar fi ca PSD să facă o alianță cu AUR, fac o majoritate zdrobitoare, sunt apropiate ca politică, adică între PSD și PNL e o prăpastie mult mai mare decât între PSD și AUR”, a explicat el la Realitatea Plus. Cu toate acestea, Cristoiu a subliniat că o astfel de alianță ar putea aduce riscuri semnificative pentru Bolojan, inclusiv reacții negative din partea PNL.

Cea de-a doua variantă, considerată cea mai simplă, este demisia lui Bolojan. Analistul sugerează că acesta ar putea alege să plece, având în vedere că “în ultimele zile s-a format deja un fel de guvern paralel condus de Grindeanu”.

Cristoiu a menționat că actualul guvern demis nu mai are capacitatea de a lua decizii importante, iar un nou nucleu de putere trece legile, ceea ce complică situația pentru Bolojan.

Continuarea provizoratului la nivel guvernamental a început să aibă un impact negativ asupra imaginii lui Bolojan. Dacă ar avea puteri depline, el ar putea implementa măsuri de austeritate, dar în prezent, fără pârghii adecvate, nu reușește să-și impună politica, a adăugat Cristoiu.

Ultimele știri

„Nu voi tolera”. George Simion răspunde acuzațiilor lui Adrian Zuckerman privind mișcarea MAGA din România

George Simion, liderul AUR, a reacționat dur la afirmațiile...

Rareș Bogdan pune tunurile pe Ilie Bolojan: „Are un cap mic, acoperit de o pălărie prea mare”

Rareș Bogdan a lansat critici vehemente împotriva lui Ilie...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine